Największa produkcja ostatnich 30 lat! Dramat „Borys Godunow” w Teatrze Polskim
24 maja, 2019
Film „Parasite” z Korei Płd ze Złotą Palmą! Oto zwycięzcy 72. Festiwalu w Cannes
25 maja, 2019

Szczera spowiedź Barszczewskiej. „Amantka z pieprzem” to jej pierwsza biografia

Grażyna Barszczewska w spektaklu „Deprawator” Macieja Wojtyszki w Teatrze Polskim w Warszawie (fot. Marta Ankiersztejn)

Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna o zaskakująco szerokim i wszechstronnym emploi od lirycznych amantek po „monstra”. Jej charakterystyczny, intrygujący głos znają także słuchacze audycji radiowych. W życiu dla Grażyny Barszczewskiej najważniejsze jest spotkanie z drugim człowiekiem i poczucie humoru. Chociaż nie akceptuje publicznego epatowania swoimi problemami, bólem czy stratą najbliższych, zgodziła się uchylić drzwi do swojego świata i wpuścić tam Grzegorza Ćwiertniewicza. W ten sposób powstała szczera i pasjonująca rozmowa o życiu i grze, pełna codzienności i… niecodzienności, zatytułowana „Amantka z pieprzem”, jak nazwał aktorkę jeden z wybitnych reżyserów filmowych.

To jej pierwsza biografia, w której opowiada szczerze nie tylko o swej barwnej karierze, ale i o tym, co w życiu jest dla niej najważniejsze. Ma w swoim dorobku artystycznym ponad 200 ról dramatycznych i komediowych w teatrze, filmie i telewizji. Współpracowała z uznanymi reżyserami w kraju i za granicą. Występowała także w Kabarecie Dudek i na estradzie. Śpiewa i nagrywa płyty.

Aktorka twierdzi, że w miłości trzeba się jeszcze… lubić, a najpiękniejszym słowem po słowie kochać jest dla niej słowo: pomagać. Na scenie czy w filmie skraca niepotrzebne przegadane dialogi, ucieka przed sieczką myślową i znaczeniową. Za swoje osiągnięcia otrzymała wiele nagród i odznaczeń. Jej kreację w filmie Roberta Glińskiego „Wszystko, co najważniejsze” pochwaliła sama Meryl Streep, a na planie filmu „Jakub kłamca” spotkała się z Robinem Williamsem. Największą popularność przyniosła jej rola Niny Ponimirskiej w „Karierze Nikodema Dyzmy”.

O autorze

Grzegorz Ćwiertniewicz, doktor nauk humanistycznych, polonista, wykładowca akademicki, pedagog, dyrektor technikum nr 15 im. Marii Skłodowskiej-Curie we Wrocławiu, autor książki „Krystyna Sienkiewicz. Różowe zjawisko”, a także wywiadów, recenzji oraz artykułów o tematyce edukacyjnej.

Należy do Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT/IATC). Publikuje m.in. w „Polonistyce”, „Teatrze”, „Śląsku”, „Dyrektorze Szkoły”, „Kwartalniku Edukacyjnym” i „Edukacji i Dialogu”. Mieszka we Wrocławiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *