11 listopada, w dniu symbolicznie ważnym dla Polaków, Dzień Kina Polskiego stanie się przestrzenią do refleksji nad naszą kulturą i tożsamością. Ambasador wydarzenia, aktor Marcin Dorociński zachęca, by świętować je właśnie w kinach, oglądając filmy, które nie tylko bawią i wzruszają, ale też zadają pytania o to, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy jako społeczeństwo.
– Kino to dla mnie medium o ogromnej sile przekazu – pozwala opowiadać historie, które nas dotykają, inspirują i poruszają. Polskie filmy mają w sobie tę wyjątkową wrażliwość i szczerość, które zasługują na szersze uznanie, zarówno w kraju, jak i za granicą – podkreślił Marcin Dorociński, komentując swoją nową rolę w filmie Jana P. Matuszyńskiego, który widzowie będą mogli obejrzeć przedpremierowo właśnie 11 listopada.
Przedpremierowe pokazy
Drugim ambasadorem tegorocznego Dnia Kina Polskiego jest Jakub Gierszał. W najnowszym filmie Adriana Panka „Simona Kossak”, wciela się on w rolę Lecha Wilczka, artysty, plastyka, fotografika, pisarza i badacza natury. A film dzięki współpracy z dystrybutorem Next Film – polscy widzowie będą mogli zobaczyć przedpremierowo w kinach studyjnych właśnie 11 listopada (niektóre kina zapraszają już dzień wcześniej).
W programie znajdą się też pokazy takich filmów jak: „Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna, „Biała odwaga” Marcina Koszałki, „Smok Diplodok” Wojtka Wawszczyka, „Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa” Elizy Kubarskiej, „Rave” Łukasza Rondudy i Dawida Nickela czy „Las” Lidii Dudy, a także klasyki polskiego kina.
Partnerami wydarzenia są: Gutek Film, Kino Świat, Młode Horyzonty, Monolith Films, Next Film i Watch Docs. Zaproszenie na Dzień Kina Polskiego tu: https://youtu.be/lDd_4SpKWOE?si=rVvP0zfRPo-lY8Bp