Wszystko by ratować swój kraj. Reportaż „OPÓR. Ukraińcy w obliczu rosyjskiej inwazji”
24 lutego, 2023
Prawdziwa uczta dla fanów kultowych komedii romantycznych. „Plan na miłość” w kinach
24 lutego, 2023

Sukces i pozycja na szczycie gwarancją szczęścia? „Tár” z Cate Blanchett w kinach

Cate Blanchett w roli dyrygentki orkiestry, Lydii Tár (fot. mat. pras.)

Zdobywczyni Oscara, Cate Blanchett wciela się w tym filmie w postać dyrygentki, niemieckiej orkiestry, Lydii Tár. Jest ona uważana za jedną z najwybitniejszych w swoim zawodzie. Na ekranie partneruje jej Mark Strong, znany z takich produkcji jak: „1917” czy „Szpieg”. Za reżyserię filmu „Tár” odpowiada trzykrotnie nominowany do Oscara Todd Field („Małe dzieci” i „Za drzwiami sypialni”). Obraz ma szansę aż na sześć nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, a podczas tegorocznej gali BAFTA (Nagroda Brytyjskiej Akademii Filmowej) w Southbank Centre w Londynie – statuetkę dla Najlepszej Aktorki Pierwszoplanowej zdobyła Cate Blanchett. Wcześniej za rolę w tym filmie otrzymała ona nagrodę Volpi Cup podczas 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Autorem scenariusza jest reżyser filmu – Todd Field. Jest on również – obok Cate Blanchett i Phila Hunta – współproducentem obrazu. Autor zdjęć do filmu jest Florian Hoffmeister, który otrzymał za nie Złotą Żabę – Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych ENERGACamerimage w Toruniu. Oprawa muzyczna została powierzona Hildur Guðnadóttir, nagrodzonej statuetką Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej za pracę przy „Jokerze”.

Film do BAFTA, czyli jednych z najważniejszych nagród filmowych, przyznawanych przez Brytyjską Akademię Filmową był nominowany łącznie w pięciu kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser (Todd Field), Najlepszy Scenariusz Oryginalny (Todd Field), Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa (Cate Blanchett) i Najlepszy Dźwięk. 12 marca okaże się, ile zdobędzie Oscarów. Ma na to szanse w sześciu kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy scenariusz (Todd Field), Najlepszy reżyser (Todd Field), Najlepsza aktorka (Cate Blanchett), Najlepsze zdjęcia (Florian Hoffmeister) i Najlepszy montaż (Monika Willi). 95. ceremonię wręczenia statuetek poprowadzi Jimmy Kimmel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *