Jeszcze nie wiesz co to zły dzień. Thriller „Nieobliczalny” już na ekranach kin
31 lipca, 2020
„Siostry z powstania”. Ukrywane przez lata historie zakonnic walczących o Warszawę
31 lipca, 2020

Stylowe kino neo-noir laureata Złotego Niedźwiedzia. „Jezioro Dzikich Gęsi” w kinach

„Jezioro Dzikich Gęsi” to nowy film laureata Złotego Niedźwiedzia, Diao Yinana (fot. mat. pras.)

To nowy film Diao Yinana, jednego z najważniejszych chińskich twórców i laureata Złotego Niedźwiedzia za „Czarny węgiel, kruchy lód”. Obraz „Jezioro Dzikich Gęsi” jest wielopoziomowym, pełnym retrospekcji stylowym kryminałem neo-noir. Reżyser kolejny raz stworzył prawdziwą ucztę dla zmysłów. Film pokazywany był w konkursie głównym ostatniego festiwalu w Cannes. Oprócz tego, że można go obejrzeć w kinach stacjonarnych, to będzie też taka możliwość dzięki pokazom specjalnym organizowanym przez platformę MOJEeKINO.PL.

W filmie Diao Yinana nic nie jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka. Reżyser skutecznie myli tropy, co rusz umiejętnie pogrywając z uwagą widza. „Jezioro Dzikich Gęsi” podobnie jak poprzedni film chińskiego reżysera „Czarny węgiel, kruchy lód”, to stylowe kino neo-noir, w warstwie wizualnej mocno zainspirowane niemieckim ekspresjonizmem.

Głównym bohaterem jest gangster Zhou, który wpada w poważne tarapaty. Po tym, jak omyłkowo zastrzelił policjanta, sam staje się ruchomym celem. Jedyną szansą dla mężczyzny jest ucieczka. Pomocy Zhou szuka u miejscowej prostytutki. To właśnie kobieta ma być jego łącznikiem ze światem. Zwłaszcza że nikomu oprócz niej nie może zaufać. W pogoń za bohaterem rusza bowiem nie tylko żądna zemsty policyjna jednostka specjalna, ale i skuszeni potencjalnym zarobkiem łowcy nagród, a w tle pojawia się również była żona mężczyzny.

(fot. mat. pras.)

O reżyserze

Diao Yinan to chiński reżyser oraz scenarzysta filmowy i teatralny. Uchodzi za czołowego przedstawiciela chińskiego teatru awangardowego. Autor wielu scenariuszy, zarówno filmów, jak i seriali telewizyjnych.

W 2003 roku nakręcił debiutancki film „Zhifu”, który przyniósł mu nagrody na festiwalach w Rotterdamie oraz Vancouver. Cztery lata później w canneńskiej sekcji Un Certain Regard znalazł się jego drugi film „Nocny pociąg”, doceniony także na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Największe uznanie przyniósł mu nakręcony w poetyce neo-noir „Czarny węgiel, kruchy lód”, za który otrzymał Złotego Niedźwiedzia na berlińskim festiwalu. Diao Yinan ma także na swym koncie doświadczenie aktorskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *