Kabaretowy humor na deskach Rampy. Nowa komedia muzyczna „Na wschód od Hollywood”
24 września, 2019
Eksmisje nie są efektem, ale przyczyną ubóstwa. Głośny reportaż nagrodzony Pulitzerem
27 września, 2019

Studium wojny i zła, które nigdy nie zasypia. Powieść „Frankenstein w Bagdadzie”

Ta książka to ostry portret geopolitycznej nieudolności, fałszywej moralności i horroru wojny (fot. archive.defense.gov)

Makabryczna, groteskowa i przesiąknięta czarnym humorem. Ta książka to światowy fenomen literacki, która została przetłumaczona na trzydzieści języków. To także ponadczasowe studium wojny i zła, które nigdy nie zasypia. Gdyby „Księgę tysiąca i jednej nocy” napisał genialny reżyser Quentin Tarantino, to prawdopodobnie byłby to „Frankenstein w Bagdadzie” autorstwa Ahmeda Saadawiego. Powstał on po inwazji Stanów Zjednoczonych na Irak, którego stolica – Bagdad opisana została jako miasto pełne sprzeczności. Ludzie próbują żyć normalnie, zdążyć rano do pracy czy zrobić zakupy na targu. Ale jest też drugie, przerażające oblicze tego miasta, w którym mieszkańcy zbierają w płótna szczątki rozrywanych przez bomby bezimiennych przechodniów. Ta książka to ostry portret geopolitycznej nieudolności, fałszywej moralności i horroru wojny.

Hadi, zapijaczony sprzedawca staroci, włóczy się ulicami ogarniętego wojną Bagdadu i zbiera fragmenty rozerwanych wybuchami ciał, a wieczorami mozolnie je zszywa. Gdy jego dzieło jest na ukończeniu, twór niespodziewanie znika. Wkrótce przez miasto przetacza się fala tajemniczych morderstw.

Niedowidząca staruszka Eliszeba od dwudziestu lat czeka na powrót syna, który zaginął w czasie wojny iracko-irańskiej. Gdy pewnego dnia ktoś puka do jej drzwi, kobieta bez słowa wpuszcza do domu mężczyznę ze zmasakrowaną twarzą sądząc, że to jej ukochany Daniel. Zło raz zaproszone do świata ludzi, zaczyna się w nim panoszyć i zbierać upiorne żniwo…

O autorze

Ahmed Saadawi to iracki pisarz, poeta, scenarzysta i dokumentalista. Zdobywca Międzynarodowej Arabskiej Nagrody Literackiej 2014 oraz finalista The Man Booker International Prize 2018.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *