„Dni długie jak lata”. Wstrząsająca opowieść o wojnie widzianej oczyma dziecka
6 października, 2020
Miłosna obsesja i pułapki własnego umysłu. Premiera „Werthera” w Operze Narodowej
8 października, 2020

„Sportsmenki”. Portrety pierwszych polskich olimpijek, medalistek, rekordzistek

To 13 portretów kobiet, które na zawsze odmieniły oblicze polskiego sportu (fot. mat. pras.)

Babochłop, dziwoląg, ulicznica – pierwsze polskie sportsmenki nie miały lekkiego startu. Narażone na złośliwe komentarze konserwatywnego społeczeństwa powoli wdzierały się na szczyt, a kobiecy sport, mimo wielu przeszkód natury społecznej i obyczajowej, rozwijał się i przenikał do świadomości mas. „Sportsmenki. Pierwsze polskie olimpijki, medalistki, rekordzistki” Krzysztofa Szujeckiego to zbiór portretów 13 wyjątkowych kobiet, które na zawsze odmieniły oblicze polskiego sportu. Pomimo różnic jakie je dzieliły: środowisko rodzinne, status materialny czy wykształcenie, łączy niewątpliwie jedna wspólna cecha –  niebywała odporność na przeciwności losu. To kobiety, które zarówno w sporcie, jak i w codziennym życiu potrafiły konsekwentnie zmierzać do celu, często pod prąd i wbrew otoczeniu. Kocięcka, Michalewska-Ziętkiewicz, Dubieńska, Lewicka, Konopacka, Walasiewicz, Jędrzejowska, Modlibowska, Wajs, Kwaśniewska, Marusarz, Rakoczy i Duńska-Krzesińska – autor przytacza losy tych niezwykle charyzmatycznych bohaterek. Rzuca jednocześnie zupełnie nowe światło nie tylko na historię polskiego sportu, ale również na wyjątkowo intensywne przemiany społeczne pokazując, że kobiety są w stanie dokonywać niemożliwego.

Karolina Kocięcka to pierwsza światowej klasy polska sportsmenka, która na początku XX wieku przyczyniła się nie tylko do rozwoju kolarstwa, lecz również swoją postawą zabrała głos w walce o równouprawnienie kobiet. Jej widok – przemierzającej w męskim stroju ulice Warszawy na rowerze – budził w przechodniach zgorszenie. Sama mówiła o sobie: „Wybijałam okno do Europy dla polskiego sportu”.

Niespełna siedemnastoletnia Elżbieta Michalewska-Ziętkiewicz wyjechała do Wiednia, aby zostać pianistką. Fortepian szybko zamieniła jednak na narty, zyskując wśród Austriaków przydomek „fenomenalnej Polki”. Jako jedna z pierwszych kobiet na świecie trenowała skoki narciarskie, stając do rywalizacji razem z mężczyznami. Wolne chwile spędzała zaś w zakopiańskich restauracjach otoczona najwybitniejszymi polskimi artystami.

Początek jej kariery zbiegł się z rewolucją w sportowej modzie kobiecej. Jadwiga Jędrzejowska, w przeciwieństwie do jej poprzedniczek, nie musiała już pojawiać się na korcie tenisowym w ogromnym kapeluszu i długiej sukni z gorsetem. Na jej oczach zmieniała się rzeczywistość. Sama, mimo biednego, robotniczego pochodzenia zdecydowała się na jeden z najbardziej elitarnych sportów, co szybko zaprowadziło ją na szczyt. Została finalistką Wimbledonu i wielokrotną mistrzynią Polski. Co ciekawe prywatnie była przyjaciółką Charliego Chaplina.

Krzysztof Szujecki to absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskał licencjat na Wydziale Historycznym oraz tytuł magistra na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych. W swojej twórczości zajmuje się ukazywaniem sportu jako fenomenu historycznego i społecznego.

Autor wielu książek edukacyjnych dla dorosłych i młodszych czytelników, przede wszystkim ukazujących dzieje sportu. Szczególną pozycją w jego dotychczasowym dorobku jest zaplanowana na dwa tomy „Historia sportu w Polsce”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *