„Studium hitlerowskiego zła”. Piekło stworzone na ziemi to „Imperium małych piekieł”
29 sierpnia, 2019
Najbardziej osobiste dzieło Pedro Almodóvara. Film „Ból i blask” już w kinach
30 sierpnia, 2019

Społeczne nierówności na tle potęgi natury. „Opowieść o trzech siostrach” już w kinach

„Opowieść o trzech siostrach” to intymna opowieść poruszająca tematy: społecznej nierówności, tradycji i instytucji rodziny (fot. mat. pras.)

To intymna opowieść poruszająca tematy: społecznej nierówności, tradycji i instytucji rodziny. Akcja filmu, jednego z najciekawszych aktualnie tureckich reżyserów Emina Alpera, rozgrywa się w oszałamiających plenerach w niewielkiej wiosce w środkowej Anatolii. Dynamika skomplikowanych rodzinnych relacji, kobieca i męska perspektywa, społeczne nierówności, wreszcie potęga oraz surowe piękno otaczającej natury to tematy, które wybrzmiewają u Alpera wyjątkowo wyraźnie.

Zgodnie z lokalną tradycją zwaną „besleme” każda z trzech tytułowych sióstr w nadziei na lepsze życie „zaadoptowana” zostaje przez zamożniejsze rodziny, stając się dla nich kimś w rodzaju służącej. Z uwagi na nieprzewidziane okoliczności Reyhan, Haava oraz Nurhan muszą jednak wrócić w rodzinne strony pod opiekę sędziwego ojca.

Kiedy okazuje się, że ta pierwsza jest w ciąży, Şevket aranżuje szybki ślub z pasterzem z wioski. Havva zmuszona zostaje do powrotu po śmierci jej przybranego brata. Nurhan z kolei odwozi jej drugi „ojciec”, wyraźnie rozczarowany postawą dziewczyny. To pierwszy moment od lat, kiedy siostry ponownie się spotykają.

(fot. mat. pras.)

O reżyserze

Emin Alper, urodził się w 1974 roku w Ermeneku. Studiował ekonomię i historię na Uniwersytecie w Stambule, zdobył też doktorat ze współczesnej historii Turcji. Jego debiutancki film „Za wzgórzami” otrzymał wiele laurów na międzynarodowych festiwalach, m.in. nagrodę Caligari w sekcji Forum na Berlinale czy miano najlepszego filmu podczas rozdania nagród Asia Pacific.

Drugi pełny metraż Alpera, czyli „Blokada” trafił do konkursu głównego festiwalu w Wenecji, gdzie uhonorowany został Nagrodą Specjalną Jury. Oprócz działalności filmowej Emin Alper jest wykładowcą historii na Uniwersytecie w Stambule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *