Pokazy filmów, koncerty, wystawy i warsztaty. Oto 12. Festiwal „Sputnik nad Polską”
8 listopada, 2018
Ordery i odznaczenia oraz mundury i dokumenty. Niezwykła wystawa w Łazienkach
9 listopada, 2018

Spełniony sen i psychologiczny thriller. Dokument „Chef Flynn – najmłodszy kucharz świata”

„Chef Flynn - najmłodszy kucharz świata” to historia cudownego dziecka amerykańskich kulinariów (fot. mat. pras.)

Flynn McGarry to cudowne dziecko amerykańskich kulinariów. Ten 19-latek szturmem zdobył ekstremalnie wymagający świat nowojorskich restauracji, a w marcu tego roku otworzył własny lokal o nazwie Gem. To on jest bohaterem dokumentu Camerona Yatesa, zatytułowanego „Chef Flynn – najmłodszy kucharz świata”. Jest to w równym stopniu opowieść o samorodnym talencie i pasji, jak skomplikowanych rodzinnych relacjach.

Jako dziesięciolatek otworzył we własnym domu klub kolacyjny, któremu menu mógł pozazdrościć niejeden lokal z ambicjami. Jako trzynastolatek odbywał praktyki w znanych restauracjach, m.in. Eleven Madison Park i Alinea. Piętnastoletni genialny kucharz znalazł się na okładce „The New York Timesa”. Jako dziewiętnastolatek otworzył właśnie własną restaurację Gem w Nowym Jorku. Jego specjalnością jest Beet Wellington, czyli zawinięty w dodatki i ciasto francuskie burak. To wariacja na temat słynnego Wellingtona z wołowiną, znana jest smakoszom na całym świecie. Tak w wielkim skrócie przedstawia się kariera Flynna McGarrego, cudownego dziecka świata kulinariów, a teraz bohatera dokumentu Camerona Yatesa.

Byłaby to zapewne klasyczna opowieść o spełnionym amerykańskim śnie, gdyby nie intrygująca postać jego matki – Meg, która udostępniła twórcom bogate domowe archiwa i która towarzyszy Flynnowi na ekranie, niczym jego cień. To dzięki niej film Yatesa zyskuje posmak trzymającego w napięciu psychologicznego thrillera, każącego zastanawiać się, kto tu naprawdę reżyseruje.

(fot. mat. pras.)

Wątki uzupełniające całość

Całość filmu doskonale przyprawiają wątki: edukacji (jak rozwijałyby się dzieci, gdyby pozwolić im robić to, co naprawdę je interesuje), niesłychanie konkurencyjnego biznesu restauracyjnego (błyskawiczny sukces młodego kucharza jest nie w smak wielu szefom), kosztów spektakularnej kariery (perfekcjonista Flynn od najmłodszych lat znajduje się pod ogromną presją) i mediów, które z równą łatwością namaszczają, co strącają swoje gwiazdy.

„Chef Flynn” serwuje bardzo urozmaicone menu, które zaspokoi apetyty pasjonatów gotowania, poszukujących swojego miejsca młodych ludzi, a także ich nauczycieli i rodziców.

Premiera z gościem honorowym

Uroczysta polska premiera filmu odbyła się 23 października w ramach American Film Festival w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Obecny był na niej reżyser, Cameron Yates oraz bohater filmu – Flynn McGarry. Przy okazji wizyty w Polsce, kucharz osobiście przygotował dwie autorskie kolacje, we Wrocławiu i w Warszawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *