Wygnani i wypędzeni. Reportaż „Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”
9 czerwca, 2021
Nieznane oblicze znanego artysty. „Xawery Dunikowski. Malarstwo” w Królikarni
11 czerwca, 2021

Spektakl o polskich królach elekcyjnych. Premiera musicalu „Bitwa o tron” w Syrenie

„Bitwa o tron” to autorski musical Teatru Syreny (fot. Michał Heller)

Spektakl utrzymany jest w konwencji telewizyjnych programów z gatunku talent show. Tym razem o uznanie widowni zabiega ośmiu polskich królów – każdy z przebojową piosenką. Są one inspirowane muzyką krajów, z których pochodzili władcy: w estetyce Abby śpiewa wywodzący się ze szwedzkich Wazów Zygmunt III, a z kolei pochodzący z Saksonii August Mocny łączy metalowe brzmienia bliskie zespołowi Rammstein z mozartowską arią. Prowadzącymi show są postaci ks. Piotra Skargi i o. Augustyna Kordeckiego. To nawiązanie do epoki, w której przedstawiciele duchowieństwa byli głównymi komentatorami życia publicznego. Ale historia Polski to nie tylko mężczyźni i toczone przez nich bitwy, o czym przypomną jurorki show: matki, siostry, żony i kochanki polskich władców. I to one upomną się o miejsce kobiet w polskiej historii. „Bitwa o tron. Musicalowy talent show” o autorski musical Teatru Syrena, ponieważ za libretto i reżyserię odpowiada Jacek Mikołajczyk, z kolei kompozytorem jest Tomasz Filipczak, kierownik muzyczny sceny. W obsadzie znalazł się cały zespół teatru oraz aktorzy już występujący w innych musicalach.

Światowy musical od kilku lat intensywnie przygląda się historii, inscenizuje ją i popularyzuje. Najbardziej znane spektakle tego gatunku to utrzymany w estetyce rapu „Hamilton” o jednym z ojców-założycieli USA oraz brytyjskie „Six”, w którym sześć żon króla Henryka VIII sportretowano jako członkinie girls bandu.

– Zaczęło się od mojej fascynacji dynastią Wazów. Potem w głowie pojawił się pomysł innego spojrzenia na królów: odkurzenia ich, pokazania, że to pełnokrwiste postaci, często kontrowersyjne, zaskakujące i – czego już nie pamiętamy ze szkoły – bardzo ciekawe – opowiada Jacek Mikołajczyk. Jak dodaje, „temat królów elekcyjnych skojarzył mu się z konwencją talent show. W końcu elekcja to wybory, a więc widowisko, pojedynek, walka o głosy, słowem – wielkie przedstawienie”.

(fot. Michał Heller)

Twórcy i obsada

Autorem libretta, tekstów piosenek oraz reżyserem jest Jacek Mikołajczyk, za muzykę i kierownictwo muzyczne odpowiada Tomasz Filipczak, za choreografię Santi Bello, za kostiumy Tomasz Jacyków, za scenografię Jake Smart, a za projekcje Tomasz Grimm. Reżyserią światła zajął się Artur Wytrykus, współpracą choreograficzną Patryk Gładyś, a asystentką reżysera jest Aleksandra Ślązak.

W obsadzie znaleźli się: Łukasz Szczepanik (Henryk Walezy), Anna Terpiłowska (Stefan Batory), Maciej Dybowski (Zygmunt III Waza), Albert Osik (Władysław IV Waza), Przemysław Glapiński (Jan Kazimierz Waza), Michał Konarski (Jan III Sobieski), Marcin Wortmann (August II Mocny), Agnieszka Rose (Stanisław August Poniatowski), Beatrycze Łukaszewska (Bona Sforza), Katarzyna Walczak (Anna Wazówna), Magdalena Placek-Boryń/Karolina Gwóźdź (Marysieńka), Marta Walesiak-Łabędzka (caryca Katarzyna Wielka), Piotr Siejka (o. Augustyn Kordecki) oraz Jacek Pluta (ks. Piotr Skarga).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *