Herling-Grudziński jest autorem powieści i opowiadań, wśród których, oprócz najsłynniejszego „Innego świata”, są m.in. „Skrzydła ołtarza”, „Drugie Przejście”, „Dziennik pisany nocą”, „Wieża” czy „Podzwonne dla dzwonnika”. Tytułowe „Ferragosto” jest swego rodzaju pomostem między rodzinną Polską a Włochami, które Herling-Grudziński na wiele lat uczynił swą ojczyzną. Jest to bowiem nazwa święta obchodzonego tam 15 sierpnia. To szczególny moment w roku ze względu na kulminację panujących wówczas upałów.
To w ten sierpniowy dzień rozpoczyna się akcja spektaklu, w którym bohater przywołuje postaci i wydarzenia z historii, które naznaczyły jego życie, nadając mu zawiły bieg. Od aresztowania przez NKWD podczas próby przekroczenia granicy, poprzez pobyt w łagrach, okres komunizmu, gdy zmuszony był do emigracji. „Ferragosto” pokazuje wojenne i powojenne losy pisarza. Przeszłość i historia materializują się jako senne koszmary, imaginacje, powracające duchy. Bohaterowie spektaklu pochodzą z książek Herlinga lub są jego bliskimi i rodziną. W spektaklu przenikają się historia i życie prywatne.
Obsada i twórcy
Za reżyserię odpowiada Adam Orzechowski, za scenografię i kostiumy – Magdalena Gajewska, a za muzykę – Marcin Nenko. W spektaklu występują: Karolina Krawczyńska, Diana Krupa, Małgorzata Goździk, Angelika Olszewska, Magdalena Zając-Zawadzka, Przemysław Chojęta, Jakub Kryształ, Michał Lacheta, Karolina Łukaszewicz, Arkadiusz Wójcik i Artur Zawadzki.
W marcu „Ferragosto” będzie można obejrzeć online 26, 27 i 28 marca o 19:15. Bilety na spektakle online kosztują symboliczne 20 groszy i można je kupić na stronie www.powszechny.pl. Spektakl dla widzów od 16 lat.