Piosenkarka i autorka tekstów, a teraz też poetka. Debiutancki tomik Lany Del Rey
30 czerwca, 2021
88 minut mistrzowsko narastającego napięcia. „Wróg doskonały” z Tomaszem Kotem
2 lipca, 2021

Słodko-gorzki komediodramat rodem z Finlandii. Film „W co grają ludzie” w kinach

„W co grają ludzie” to reżyserski pełnometrażowy debiut Jenni Toivoniemi (fot. mat. pras.)

To pełna humoru, słodko-gorzka satyra na pokolenie współczesnych trzydziestolatków. Film „W co grają ludzie” jest przez krytyków porównywany i przedstawiany jako fińska odpowiedź na przeboje kinowe „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” oraz „Niewinne kłamstewka”. Jenni Toivoniemi w swoim debiucie fabularnym tworzy autoironiczny portret ludzi, rozdartych między byciem dojrzałym i odpowiedzialnym a życiem bez zobowiązań, między pragnieniem miłości a chęcią robienia kariery i pędem za pieniędzmi. Pomysł na film zrodził się w głowie reżyserki już 10 lat temu, kiedy była jeszcze na studiach. W twórczy sposób wykorzystuje ona dobrze znaną w kinie konwencję. Buduje dynamikę grupy, mieszając powagę z nieco absurdalnymi momentami, a kiedy indziej ciętym poczuciem humoru.

Grupa dobrych przyjaciół postanawia zorganizować przyjęcie niespodziankę z okazji zbliżających się urodzin Mitzi. Pełen nostalgii weekend spędzony w idyllicznie położonym domu ma przypomnieć bohaterom czasy, kiedy byli nastolatkami. Czy coś może pójść nie tak? 

Z pewnością zwłaszcza, że jubilatka nie wydaje się zachwycona pomysłem grupy. Skołowana kobieta liczyła raczej na spokojny weekend, a na to najwyraźniej się nie zanosi. Napięcie wzrasta z chwilą, gdy jej najlepsza przyjaciółka Veronika pojawia się ze swoim nowym chłopakiem Mikaelem. Znajome otoczenie i dawne rytuały sprawiają, że bohaterowie zapominają na chwilę o dorosłości. Wspólnie spędzony czas oraz kryjące się po kątach intrygi i tajemnice zmuszą ich jednak do ponownej oceny przeszłości i teraźniejszości.

O reżyserce

Jenni Toivoniemi to fińska reżyserka i scenarzystka. Jej krótkometrażowy debiut „The Date” z 2012 roku został doceniony m.in. Nagrodą Jury na Sundance Film Festival oraz Wyróżnieniem w sekcji Generation 14+ na festiwalu w Berlinie. Kolejne krótkie metraże pokazywane były na festiwalach w Locarno i Tampere.

Pisze ona również sztuki teatralne. Wraz z Kirsikką Saari stworzyły scenariusz do pełnometrażowego filmu „Korso”. Ich kolejną współpracą jest film dla dzieci „Sihja– Fly with Me”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *