Thriller psychologiczny z magnetyczną Haley Bennett. Film „Niedosyt” już w kinach
25 września, 2020
Rodzinna kolacja potrafi przewrócić życie do góry nogami. „Oszuści” w Och-Teatrze
25 września, 2020

Słodko-gorzka analiza poplątanych relacji rodzinnych. „Jak najdalej stąd” w kinach

W filmie główną rolę gra debiutantka Zofia Stafiej (fot. mat. pras.)

To drugi pełnometrażowy film Piotra Domalewskiego po „Cichej nocy”, która przyniosła twórcy główną nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polskie Nagrody Filmowe Orły 2018. „Jak najdalej stąd” miał swoją premierę światową na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian. Pokazany w sekcji Kutxabank-New Directors Award, został doskonale przyjęty przez publiczność. W filmie, poza debiutującą na wielkim ekranie i już docenioną w San Sebastian młodziutką Zofią Stafiej, występują m.in. Arkadiusz Jakubik, Tomasz Ziętek i Kinga Preis. Autorem zdjęć jest zdobywca czterech Orłów Piotr Sobociński jr, a muzykę skomponowała Hania Rani.

Ola to zbuntowana nastolatka, która marzy o własnym samochodzie i większej życiowej samodzielności. Niespodziewane i tragiczne wiadomości z Irlandii, gdzie od lat pracuje jej ojciec, sprawiają, że wyrusza sama w daleką podróż. Los przeznacza jej nie lada wyzwanie – w imieniu rodziny ma sprowadzić ciało zmarłego do Polski.

Piotr Domalewski słynie z doskonałej współpracy ze starannie dobranymi aktorami. Tym razem czekało go wyjątkowo trudne zadanie, bo wiarygodna kreacja głównej bohaterki, dorastającej dziewczyny, była kwestią fundamentalną. Kluczem do naszej obsady była oczywiście postać głównej bohaterki – Oli. Produkcja ogłosiła szeroki casting adresowany do aktorek z doświadczeniem oraz tych dopiero początkujących. Otrzymaliśmy ponad tysiąc zgłoszeń i wyłoniliśmy spośród nich kilkadziesiąt osób, z którymi zrobiliśmy zdjęcia próbne – mówił reżyser.

(fot. mat. pras.)

Debiutantka i aktor kompletny

Zofia Stafiej to urodzona w 1999 roku studentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. – Ujęła nas swoją dojrzałością, pomimo młodego wieku, energią i temperamentem przeszła przez pięć etapów zdjęć próbnych. Był to proces trudny i wyczerpujący zarówno dla twórców, jak i samych aktorek. Wiedzieliśmy bowiem, że główna bohaterka występuje niemal w każdej scenie filmu, więc nasza odpowiedzialność za ten kluczowy wybór obsadowy była ogromna. Kiedy mieliśmy pewność co do głównej bohaterki zaczęliśmy kompletować resztę naszej aktorskiej załogi – wspominał Domalewski.

Dla partnerującego jej Arkadiusza Jakubika, który za występ w „Cichej nocy” otrzymał nagrodę Orła w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska, udział w „Jak najdalej stąd” to powrót do tematu emigranckich losów, wątku osobiście dla niego niesłychanie ważnego, czego nie ukrywał przy poprzednim filmie. – Miałem wielkie szczęście po raz kolejny spotkać się z Arkiem Jakubikiem, który jest dla mnie aktorem kompletnym – podkreśla reżyser. Zofia Stafiej nie kryła podziwu dla starszego kolegi z planu. – Miałam dziwne wrażenie przy pracy z Arkiem, że właściwie nie trzeba nic robić, wystarczy mu tylko odpowiadać i wszystko dzieje się samo, gra się samo, niejako naturalnie – przyznała aktorka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *