„Mężczyźni boją się współczesnych kobiet”. Maria Seweryn o singlach i związkach
8 stycznia, 2019
Dla nich matematyka nie ma tajemnic. „Krótka historia wielkich umysłów”
10 stycznia, 2019

„Śledztwo ostatniej szansy”. Wielopoziomowa gra w klimatycznym kryminale

„Śledztwo ostatniej szansy” to nowa powieść nominowanego do Nagrody Wielkiego Kalibru Grzegorza Kalinowskiego (fot. mat. pras.)

Pogoń za mordercą, ukazane z reporterskim zacięciem realia Warszawy roku 1931 i odmitologizowany obraz II Rzeczpospolitej. W mieście pełnym agentów obcych wywiadów i zakulisowych politycznych rozgrywek zbiegi okoliczności nie istnieją, a morderstwo zatuszować można niezwykle łatwo. Trzeba tylko być wystarczająco wpływowym. To wszystko w nowej powieści Grzegorza Kalinowskiego „Śledztwo ostatniej szansy”, określanej jako klimatyczny kryminał.

Mimo ówczesnej propagandy sukcesu, Polska roku 1931 to państwo pełne słabości, prężące muskuły tylko na pokaz. Opanowane przez szpiegów obcych wywiadów, posiadające słabą i źle zarządzaną armię, rozsadzane od środka przez konflikty polityczne. „Świadkowie tego wypadku słyszeli po huku motoru, że pilot do ostatniej chwili próbował wyrównać maszynę, zwiększając lub zmniejszając na przemian obroty silnika, lecz było już za późno” – pisał „Kurier Poranny” w marcu 1931 roku. W katastrofie zginął wybitny polski konstruktor Zygmunt Puławski. Wypadek? A może zamach? Sprawę otrzymuje podkomisarz Kornel Strasburger. Jej rozwiązanie to jedyna szansa, aby wraz ze swoimi ludźmi nie został zesłany na prowincję. Ale czy kojący smutki w alkoholu po odejściu ukochanej szef Brygady XI Specjalnej Urzędu Śledczego będzie w stanie wygrać nierówną walkę z silniejszymi od siebie?

Kto odpowiada za mnożące się zamachy na wybitnych polskich konstruktorów? Kolejni zdrajcy w sztabie generalnym, gospodarze modnych salonów, a może żydowscy komuniści, z których Sowieci stworzyli oddział dywersyjny? By rozwiązać tę sprawę Strasburger musi przekraczać granice prawa, poznać najskrytsze sekrety warszawiaków, zbadać historię własnej rodziny i ludzi bardziej tajemniczych niż chasydzi oraz poznać największe tajemnice wywiadu. Grzegorz Kalinowski łączy wydarzenia historyczne z fikcyjnym śledztwem, a jego powieść to wielopoziomowa fabularna gra.

(fot. Facebook/Grzegorz Kalinowski)

O autorze

Grzegorz Kalinowski to autor powieści kryminalnych i sensacyjnych osadzonych w realiach II Rzeczypospolitej, m.in. „Śmierć frajerom” i pierwsza część przygód Kornela Strasburgera, czyli „Pogromca grzeszników”, która była nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru.

W przeszłości był korespondentem wojennym w Jugosławii i na Litwie oraz komentatorem sportowym. Miłośnik i znawca międzywojennej Warszawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *