Stylowe kino neo-noir laureata Złotego Niedźwiedzia. „Jezioro Dzikich Gęsi” w kinach
31 lipca, 2020
„Chwilę błyszczą, potem odchodzą w sportowy cień”. Jakie są naprawdę „Olimpijki”?
2 sierpnia, 2020

„Siostry z powstania”. Ukrywane przez lata historie zakonnic walczących o Warszawę

To prawdziwe historie zakonnic, które ratując innych – ginęły (fot. wikipedia.org)

Były sanitariuszkami, działały w AK, wspierały powstańców, karmiły ich i ukrywały. Ponadto leczyły cywilów i żołnierzy, przygarniały tysiące dzieci – sierot wojennych, organizowały modlitwy i duchowo wspierały załamanych ludzi. Do tej pory o zaangażowaniu warszawskich klasztorów mówiło się niewiele, a opisanych zostało zaledwie kilka zgromadzeń. Tymczasem skala pomocy niesionej przez zakonnice skrwawionej Warszawie była ogromna i trudno ją przecenić. Książka Agaty Puścikowskiej „Siostry z powstania” zawiera portrety bohaterek, kobiet z krwi i kości oraz ich nieznane dotąd dramatyczne historie. Dzięki dotarciu do archiwów zgromadzeń zakonnych, nieznanych dokumentów, wspomnień oraz prywatnych dzienników, powstała książka, a zarazem przewodnik po klasztorach powstańczej Warszawy.

Opisy życia codziennego w schronach, walki o kawałek chleba i kubek wody dla rannych, dramatyczne, a bardzo często pomijane losy mieszkańców wysiedlonych z miasta po upadku powstania składają się na opowieść o bohaterstwie, ufności i wierze oraz nadziei wbrew wszystkiemu. Niewątpliwie to również dzięki odwadze, zorganizowaniu, przedsiębiorczości i sprytowi sióstr powstańcy wytrwali aż 63 dni. Gdyby nie ofiarność i nadludzki wysiłek tych, które walczyły, również karmiąc głodnych, piorąc bandaże chorym i otwierając klauzurę przed bezdomnymi, cywilnych ofiar w powstaniu warszawskim byłoby o wiele więcej.

„Robiłyśmy, co się dało, by choć tyle współczucia okazać tej skrwawionej, bólem szarganej Matce – Ojczyźnie: bronić ją, ratować, wspierać jej siły w agonii” – to fragment kroniki powstańczej jednego z zakonów.

O autorce

Agata Puścikowska to dziennikarka, felietonistka i reportażystka związana z tygodnikiem „Gość Niedzielny”, Polskim Radiem i telewizją Polsat Rodzina. Autorka wielu książek, m.in. „Wojenne siostry, I co my z tego mamy?”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *