Ekscentryk, milioner, artysta. „Antoine de Paris” to polski geniusz fryzjerstwa
16 listopada, 2019
„Najważniejszy wrzesień świata”. Kronika niezauważonego ludobójstwa na Rohingach
17 listopada, 2019

Sekrety tworzenia przedstawienia i teatralne kulisy. Sztuka „Próby” w Polonii

W trakcie próby teatralnej twórcy odsłaniają przed widzami sekret tworzenia przedstawienia (fot. Robert Jaworski)

To utwór Bogusława Schaeffera, który jest pretekstem do rozważań na temat scenicznych kreacji, aktu twórczego i znaczenia sztuki w życiu człowieka. Reżyser pragnie, by treścią teatru był teatr, powtarza, że powinien on opowiadać o możliwościach człowieka, który go stworzył, który żyje w teatrze, dla teatru, z powodu teatru… O tym wszystkim najlepiej opowie jednak sam spektakl, zatytułowany „Próby”, w którym nie brak humoru, ironii, błyskotliwych dialogów i żywiołowych sytuacji. Na scenie Teatr Polonia występują: Iwona Bielska, Delfina Wilkońska, Andrzej Konopka, Michał Wanio i Mikołaj Grabowski, który całość reżyseruje. Premiera spektaklu odbyła się 16 listopada.

W trakcie próby teatralnej twórcy odsłaniają przed widzami sekret tworzenia przedstawienia, wprowadzając ich w teatralne kulisy. Bo któż nie lubi w nie zaglądać? A tam – pomieszanie z poplątaniem: dylematy aktorek („czy reżyser ma prawo być chamem?”), wątpliwości aktorów („czy ten zawód jest poważny?”) i tonący w dygresjach reżyser („w Nowym Teatrze gra się po staremu, w Starym Teatrze też po staremu, nie wiem, po co porządni ludzie idą na reżyserię…”). I tylko końca pracy nie widać – próba trwa przez cały spektakl. A może to ona  jest celem samym w sobie?

Za scenografię i kostiumy w spektaklu odpowiada Zuzanna Markiewicz, której asystentką jest Małgorzata Domańska. Producent wykonawcza to Magdalena Kłosińska, realizacja dźwięku – Tatiana Czabańska, realizacja światła: Rafał Piotrowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *