„Wrócę, gdy będziesz spała”. Rozmowy z dziećmi Holocaustu o szczęściu w nieszczęściu
27 marca, 2019
Jerozolima sprzed 2 tys. lat. Interaktywna wystawa „Śladami Jezusa” w Warszawie
29 marca, 2019

Sceniczna wersja kultowego filmu. „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” w Och-Teatrze

Ta historia, znana głównie z kultowej adaptacji filmowej Petera Weira, została przeniesiona na deski Och-Teatru (fot. Katarzyna Kural-Sadowska)

W elitarnej szkole po latach znów zaczyna działać tajny klub entuzjastów poezji. Tym samym restrykcyjnie przestrzegana tradycja przeciwstawiana jest prawu do marzeń, wolności i młodzieńczego buntu. Co zwycięży? To historia znana głównie z kultowej adaptacji filmowej Petera Weira. Jej teatralną wersję przeniósł na deski Dużej Sceny Och-Teatru reżyser Piotr Ratajczak. W premierowym spektaklu, zatytułowanym po prostu „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”, autorstwa Toma Schulmana występują m.in. Mirosław Kropielnicki, Wojciech Malajkat, Maciej Musiał i Maciej Musiałowski.

W Akademii Weltona, elitarnej męskiej szkole z internatem, rozpoczyna się kolejny rok szkolny. Do grona pedagogów dołącza nowy charyzmatyczny wykładowca języka angielskiego – John Keating. Czterem zasadom akademii, którymi są: tradycja, honor, dyscyplina i doskonałość, przeciwstawia inny sposób kształcenia i wychowania. Ciekawość świata, wrażliwość na literaturę piękną, umiejętność samodzielnego myślenia i chęć rozwijania indywidualnych pasji – to wartości, które próbują realizować jego uczniowie w tajnym klubie entuzjastów poezji. Co zwycięży: restrykcyjnie przestrzegana tradycja czy prawo do marzeń, wolności i młodzieńczego buntu?

– Historia Johna Keatinga i uczniów Akademii Weltona jest marzeniem o szkole i świecie, gdzie możliwe jest spotkanie z człowiekiem, który potrafi zmienić nasze życie. Prawdziwym autorytetem – mówi reżyser spektaklu, Piotr Ratajczak.

W rolę charyzmatycznego wykładowcy języka angielskiego wciela się Wojciech Malajkat (fot. Katarzyna Kural-Sadowska)

Obsada i twórcy

Reżyseria i opracowanie muzyczne to dzieło Piotra Ratajczaka, przekład: Bartosz Wierzbięta, dramaturgia: Maria Marcinkiewicz-Górna, scenografia i światło: Marcin Chlanda, kostiumy: Grupa Mixer, choreografia: Arkadiusz Buszko. Asystentką ds. scenografii i kostiumów jest Małgorzata Domańska, a producentem wykonawczym i asystentem reżysera: Jan Malawski.

W spektaklu występują: Weronika Łukaszewska, Adrian Brząkała, Mirosław Kropielnicki, Wojciech Malajkat, Maciej Musiał/Maciej Musiałowski, Paweł Pabisiak, Radomir Rospondek, Jakub Sasak, Aleksander Sosiński i Jędrzej Wielecki.

(fot. Katarzyna Kural-Sadowska)

Po premierze, 28 marca 2019 roku, na kolejne spektakle Och-Teatr zaprasza od 29 marca do 3 kwietnia oraz od 15 do 18 maja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *