Nagrodzona adaptacja arcydzieła Honoré de Balzaca. „Stracone złudzenia” w kinach
5 sierpnia, 2022
Ona, on, ich dzieci i teściowie z piekła rodem. Komedia „Każdy wie lepiej” w kinach
5 sierpnia, 2022

Satyra na współczesną Francję. Film „Biegacz, dziwka, Arab, mąż” już w kinach

Ten film to przezabawna czarna komedia (fot. mat. pras.)

To pełna ironii, zabawna czarna komedia i satyryczny, nieco złośliwy portret dzisiejszej Francji oraz jej mieszkańców. Alain Guiraudie – reżyser głośnego „Nieznajomego nad jeziorem”, tworząc prawdziwą galerię ekstrawaganckich postaci, opowiada o zaskakującym uczuciu, ksenofobii i sukcesywnie podsycanej kolektywnej paranoi. „Od gryzącej satyry aż do farsy. Guiraudie wypełnia ten film społecznymi obserwacjami pełnymi absurdalnych zdarzeń” – pisze Slant Magazine. Z kolei The Film Stage uważa, że to „prowokacyjne kino, z którego wyłania się humanizm”, Little White Lies dodaje: „zabawny, momentami ostry komentarz tych niespokojnych czasów”. Obraz został dobrze przyjęty przez publiczność na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Trzydziestopięcioletni Médéric zakochuje się bez pamięci w starszej prostytutce imieniem Isadora. Na drodze tego uczucia staje nie tylko zazdrosny mąż kobiety, ale i atak terrorystyczny, jaki zaburza spokój w sennym francuskim Clermond-Ferrand. Miasto pogrąża się w panice, poszukiwania sprawców trwają, a za potencjalnego napastnika uchodzi każdy o nieco bardziej śniadej karnacji. Wśród podejrzanych jest także Sélim, bezdomny młody mężczyzna o arabskich korzeniach.

Médéric udziela mu schronienia przed zimowym chłodem i pozwala ogrzać się na klatce schodowej kamienicy, w której mieszka. Nie spotyka się to z dobrym przyjęciem ze strony nieufnych sąsiadów. Ryzyko poważnego konfliktu, miłosne szaleństwo i coraz większa sympatia dla Sélima sprawiają, że uporządkowane życie Médérica zmienia się bezpowrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *