Mistrzyni portretu i niezły psycholog. „Olga Boznańska. Malarka ludzkich dusz”
23 października, 2024
Święto kinematografii 11 listopada. Zapraszają m.in. J. Gierszał i M. Dorociński
3 listopada, 2024

„Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza”. Wystawa w Zamku Królewskim

Wystawa w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu potrwa do 18 maja 2025 roku (fot. mat. pras.)

Meble, pamiątki, listy czy też rękopisy z kolekcji Muzeum Zamkowego w Sandomierzu są wśród licznych obiektów, jakie znalazły się na wystawie czasowej „Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza”. Przedstawiona została też rekonstrukcja ekspozycji, która znajdowała się w nieistniejącym już Oddziale Literatury, a także działalność Działu Literatury na przestrzeni lat. Część wystawy poświęcona jest Sandomierzowi w twórczości Jarosława Iwaszkiewicza. Autor bywał i tworzył w tym mieście, ale również o nim pisał, zarówno bezpośrednio w wierszach, jak również umiejscawiając w nim akcje swoich utworów. Warto zaznaczyć, że celem tej wystawy jest uczczenie 130. rocznicy urodzin literata oraz upamiętnienie tak kluczowej postaci dla Sandomierza, jak i Muzeum Zamkowego. Patronem medialnym ekspozycji, która w salach ekspozycyjnych na parterze Zamku Królewskiego w Sandomierzu potrwa do 18 maja 2025 roku – jest Kultura wokół Nas.

Wystawa ma charakter monograficzny i zajmuje aż trzy sale. Głównym założeniem ekspozycji jest zwrócenie uwagi na istniejące do dzisiaj ślady, jakie pozostawił na sandomierskiej ścieżce swojego życia oraz twórczej działalności literackiej – pisarz, poeta i eseista Jarosław Iwaszkiewicz (1894-1980). Ekspozycja poświęcona została również powiązaniom Iwaszkiewicza z Sandomierzem – ludźmi i miejscami, które były mu bliskie. Jest ona metaforyczną podróżą sandomierskimi śladami wybitnego pisarza.

Część pokazywanych na wystawie obiektów pochodzi ze zbiorów Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku oraz Biblioteki Narodowej w Warszawie, a także z prywatnych kolekcji Marty Burek, Krzysztofa Burka, Michała Kępińskiego. Wybrane z nich mogły znaleźć się na tej ekspozycji dzięki wsparciu spadkobierców Jarosława Iwaszkiewicza i Henryka Hermanowicza.

Iwaszkiewicz upamiętniany w Sandomierzu

W sierpniu 1980 r. w strukturze ówczesnego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, którego kontynuatorem obecnie jest Muzeum Zamkowe powołano Oddział Literatury im. Jarosława Iwaszkiewicza, który miał upamiętniać wieloletnie związki pisarza z Sandomierzem. Siedziba Oddziału znajdowała się w kamienicy przy ulicy Katedralnej, w której Iwaszkiewicz zatrzymywał się w czasie swoich przyjazdów do Sandomierza. Oprócz rękopisów i pamiątek dotyczących patrona Oddziału, gromadzono także archiwalia związane z pisarzami pochodzącymi z Sandomierszczyzny. W 2002 r., zbiory oraz stałą wystawę (w okrojonej wersji) przeniesiono do Zamku Królewskiego, a Oddział Literatury przy ul. Katedralnej w Sandomierzu został zamknięty i przekształcony w Dział Literatury. Wystawa ta funkcjonowała w Zamku Królewskim do końca 2022 r., ale ze względu na stan zachowania, część obiektów i pamiątek po pisarzu została przekazana do konserwacji.​

Ekspozycję „Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza” przygotował zespół kuratorski w składzie: dr hab. Tomisław Giergiel oraz Karolina Gara z Działu Historycznego, a także Sylwia Radzimowska-Zasuwa i Marcin Jerzyna z Działu Literatury Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Koordynatorem wystawy jest Sylwia Mroczka, specjalistka w Dziale Edukacyjno-Promocyjnym Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Wystawa została objęta patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Burmistrza Miasta Sandomierza oraz Związku Literatów Polskich. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *