Ósemka bohaterów, a wśród nich… morderca. Komedia kryminalna „Lily” w Och-Teatrze
23 lutego, 2020
Prawda skrywana jest w naszym umyśle. Włoski kryminał „W labiryncie” w kinach
28 lutego, 2020

Sally Rooney to literacki fenomen ostatnich lat. Premiera powieści „Normalni ludzie”

„Normalni ludzie” to jedna z najważniejszych i najbardziej dyskutowanych powieści ostatnich lat (fot. Kalpesh Lathigra)

Co łączy Baracka Obamę, Zadie Smith, Taylor Swift, Sarah Jessicę Parker, Lennę Dunham, i Emily Ratajkowski? Wszyscy zakochali się w prozie młodej, irlandzkiej pisarki. Sally Rooney. A ta szturmem wdarła się do panteonu współczesnej literatury. Właśnie ukazuje się polskie tłumaczenie jej głośnej powieści „Normalni ludzie”, w której autorka z wnikliwością opisuje psychikę młodych bohaterów i zarazem robi to w niezwykle oszczędny sposób. Historia Marianne i Connella eksploruje temat subtelnych różnic klasowych, magnetyzm pierwszej miłości oraz skomplikowaną prawdę o rodzinie i przyjaźni. BBC pracuje nad serialową adaptacją książki.

W szkole Connell i Marianne udają, że się nie znają. On jest gwiazdą szkolnej drużyny piłkarskiej, a ona – typem dumnej outsiderki z bogatego domu, w którym matka chłopaka sprząta. Kiedy syn przychodzi odebrać ją z pracy, między dwojgiem zupełnie różnych nastolatków rodzi się nietypowa więź. Taka, którą chcą za wszelką cenę ukryć przed światem.

– Siłą prozy Rooney jest zarówno szczerość, jak i niechęć do odbierania nadziei, że prawdziwe uczucia nadal istnieją. W „Normalnych ludziach” poznajemy bohaterów po traumach, trudnych doświadczeniach, pełnych niepewności. Ta książka niesie naprawdę świeży przekaz o nowej uczuciowości młodych dorosłych – zauważa Anna Cieplak, autorka powieści „Lata powyżej zera”. „Sally Rooney jest głosem millennialsów – w wiarygodny sposób opowiada o miłości w późnym kapitalizmie” – pisze „The New Yorker”. Z kolei „The New York Times” dodaje, że „o twórczości Rooney można powiedzieć wiele. Ludzie, którzy czytali jej książki, zaciekle o nich dyskutują”. „Nie ma nic zwyczajnego w prozie Rooney. Ona jest po prostu wyjątkowa” – podkreśla „Independent”.

O autorce

Sally Rooney to irlandzka pisarka młodego pokolenia. Jej nazwisko znalazło się na liście 100 najbardziej wpływowych osób 2019 roku według magazynu „Time”. Ukończyła studia z literatury angielskiej i amerykańskiej w Trinity College w Dublinie.

Pierwsza powieść, „Conversations with Friends” została nominowana m.in. do International Dylan Thomas Prize oraz nagrody Folio i okrzyknięta książką roku m.in. przez „Daily Telegraph”, „Sunday Times” i „Guardiana”. „Normalni ludzie” to druga powieść pisarki, która była nominowana do Nagrody Bookera oraz otrzymała Costa Book Award i British Book Award w 2019 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *