Jedna z najbardziej znanych gwiazd filmu bez tajemnic. Biografia „Tom Hanks. Enigma”
13 października, 2021
Komedia kryminalna z zaskakującymi zwrotami akcji. „Porwanie” na scenie Spektaklove
15 października, 2021

Rzeczywistość w fikcji lub fikcja w rzeczywistości. Film „Wyspa Bergmana” w kinach

Jedną z głównych ról w filmie gra Vicky Krieps (fot. mat. pras.)

To intrygująca historia pary filmowców szukających inspiracji na wyspie związanej ze światowej sławy reżyserem Ingmarem Bergmanem. „Wyspa Bergmana” jest filmem z oficjalnej selekcji festiwali w Cannes i Toronto, za którego scenariusz i reżyserię odpowiada Mia Hansen-Løve. – To chyba mój pierwszy film, który w jakiś sposób „sam” został napisany, bez bólu, jaki zwykle odczuwam podczas pisania. Miałam wrażenie, że otwierają się zamknięte do tej pory drzwi, a wyspa Fårö to umożliwiła. Po raz pierwszy poczułam, że mogę swobodnie poruszać się między różnymi wymiarami – przeszłością, teraźniejszością. Rzeczywistością w fikcji lub fikcją w rzeczywistości… – podkreśla reżyserka. W rolach głównych występują: Vicky Krieps, Tim Roth, Mia Wasikowska i Anders Danielsen Lie. Autorem zdjęć jest Denis Lenoir.

Para amerykańskich filmowców Chris (Vicky Krieps ) i Tony (Tim Roth) przyjeżdża latem na mityczną wyspę Fårö. W tym niezwykłym miejscu, w którym żył i tworzył swoje najbardziej znane dzieła Ingmar Bergman, mają nadzieję znaleźć inspirację do nowych filmów. W miarę jak mijają kolejne osobno spędzone dni, fascynacja wyspą zaczyna skupiać się wokół Chris i jej wspomnień związanych z pierwszą miłością. Granica między rzeczywistością a fikcją zaczyna się stopniowo zacierać i rozdzielać parę jeszcze bardziej.

– Chciałam pokazać historię pary filmowców i w ten sposób opowiedzieć o tworzeniu i wzajemnym inspirowaniu się w tej relacji. To był pierwszy impuls dla tego filmu. Tym, co naprawdę sprawiło, że powstał, był pomysł, który pojawił się później, aby jego akcję umieścić na wyspie Fårö [na której żył i tworzył reżyser Ingmar Bergman] – mówi reżyserka Mia Hansen-Løve.

Za dystrybucję filmu w Polsce odpowiada Galapagos Films.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *