„To nie deszcz, to ludzie”. Manifest chęci życia i pojednania Haliny Birenbaum
22 maja, 2019
Miłość potrzebna od urodzenia. „Wymarzony” rozgrzeje nawet najchłodniejsze serca
24 maja, 2019

„Rycerze papieża Bergoglia” robią „Raban! O Kościele nie z tej ziemi” pisze Wlekły

(fot. wikipedia.org)

Kościół w Polsce nie ma ostatnio dobrej prasy. Kolejne afery zniechęcają do niego nawet ludzi głęboko wierzących. Tymczasem są na świecie katolicy, zarówno duchowni, jak i świeccy, którzy tworzą zupełnie inny Kościół. Taki, jaki się Polakom w głowie nie mieści. Na poszukiwanie niepokornych katolików, „rycerzy papieża Bergoglia” wyruszył Mirosław Wlekły, autor głośnej biografii „Tu byłem. Tony Halik”. Znów przemierzył świat, tym razem od Argentyny po Birmę, Brazylii po Liban, Dominikany po Anglię, by pokazać, jak może wyglądać katolicyzm. Tak powstała książka „Raban! O Kościele nie z tej ziemi”.

Świątynie prowadzone przez kobiety na brazylijskiej prowincji, kardynał odprawiający mszę dla gejów i lesbijek w Londynie, wspólna wigilia dla chrześcijan i muzułmanów w Brukseli, żonaci księża w Czechach, kapłani mieszkający na ulicach wśród slumsów Argentyny, zakonnik broniący współczesnych niewolników katolicki dostojnik z Birmy, który porównuje zmiany klimatu do nadchodzącej Apokalipsy. Oto Kościół tych, którzy biorą sobie do serca słynne wezwanie papieża Franciszka: „Róbcie raban!”, którzy jego wzorem i zgodnie z jego słowami nie boją się manifestować swojej wiary w sposób „odważny i konkretny”.

„Raban!” to nie tylko awanturnicza i nieco niewiarygodna, choć prawdziwa, opowieść o zmianie w Kościele i próbie powrotu do źródeł chrześcijaństwa. To także swoisty raport o stanie świata i jego problemach: od biedy po ekologię oraz o determinacji, harcie ducha i miłości, bez której nic nie byłoby możliwe, a która na „peryferiach świata” waży jeszcze więcej. Wreszcie, to lektura, po której nieuchronnie nam Polakom, zabrzmi w głowie pytanie: czy kiedyś będziemy gotowi na raban w polskim Kościele?

(fot. mat. pras.)

O autorze

Mirosław Wlekły, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Polskiej Szkoły Reportażu, członek stowarzyszenia reporterów „Rekolektyw”. Autor książek: „All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem”, „Tu byłem. Tony Halik” oraz „Raban! O kościele nie z tej ziemi”. Publikował też w antologiach: „Grzech jest kobietą”, „NieObcy”, „Obrażenia. Pobici z Polską”. Jest współautorem reportaży, na podstawie których powstały spektakle teatralne: „Listy na wolność” w Teatrze Nowym w Poznaniu, „Swarka” i „Bóg w dom” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy i „Lwów nie oddamy” w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie).

Zdobywca Nagrody Magellana w kategorii „książka reportażowa” za „Tu byłem. Tony Halik”. Nominowany do Nagrody im. Beaty Pawlak za „All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem”. Trzykrotnie nominowany do nagród Newsweeka im. Teresy Torańskiej, za reportaże: „Zabawa w króla ciszy”, „Swarka” i „Niewolnicy z bananowej republiki”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *