Podróż życia na „Wyspie psów”. Animacja Wesa Andersona już w kinach
20 kwietnia, 2018
Bezcenne skarby Napoleona. Jedyna taka wystawa w Polsce
20 kwietnia, 2018

Romantyczna miłość i Chopin. „Dama kameliowa” w Operze Narodowej

Soliści Yuka Ebihara i Patryk Walczak (fot. Ewa Krasucka/Teatr Wielki - Opera Narodowa)

To z pewnością najważniejsze wydarzenie sezonu baletowego w Polsce. Znakomity amerykański choreograf John Neumeier, twórca i dyrektor Baletu Hamburskiego, udostępnił Polskiemu Baletowi Narodowemu swoje legendarne dzieło. Polska premiera jego słynnej „Damy kameliowej”, z muzyką Fryderyka Chopina, odbędzie się wieczorem (piątek, 20 kwietnia) na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Każdy zna tę historię z kart powieści Aleksandra Dumasa (syna). Wielka miłość paryskiej kurtyzany Małgorzaty Gautier i młodego arystokraty Armanda Duvalla porusza serca wszystkich, którzy poddali się jej romantycznemu urokowi. Od 1848 roku została przetłumaczona na niezliczone języki i jest ikoną melodramatu oraz jednym z największych światowych bestsellerów. Obiegła sceny teatralne w wersji dramatycznej, doczekała się przeróbki operowej w „Traviacie” Giuseppe Verdiego, a z czasem także licznych ekranizacji.

Soliści Yuka Ebihara i Patryk Walczak (fot. Ewa Krasucka/Teatr Wielki – Opera Narodowa)

Tę wzruszającą opowieść wielokrotnie przenoszono również na scenę taneczną, ale pozycję arcydzieła baletowego zyskała dopiero realizacja Johna Neumeiera. Skojarzył on romantyczną miłość Małgorzaty i Armanda z muzyczną kwintesencją romantyzmu, jaką jest twórczość Fryderyka Chopina. Przedstawienie  powstało w 1978 roku w Stuttgarcie, a potem choreograf bardzo oszczędnie udostępniał je innym zespołom baletowym. Wykonywane jest oczywiście w Hamburgu, a w ostatnich latach pojawiło się także na scenach Opery Paryskiej, American Ballet Theatre w Nowym Jorku, Teatru Bolszoj w Moskwie, a niedawno w mediolańskiej La Scali. Wszędzie w oprawie plastycznej wybitnego niemieckiego scenografa Jürgena Rose.

(fot. Ewa Krasucka/Teatr Wielki – Opera Narodowa)

Słynne utwory Fryderyka Chopina

Neumeier wykorzystał w swoim balecie: Koncert f-moll, Fantazję A-dur na tematy polskie, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur oraz szereg innych utworów Fryderyka Chopina. Wykonają je pianiści: Krzysztof Jabłoński i Marek Bracha z towarzyszeniem Orkiestry Opery Narodowej pod dyrekcją Grzegorza Nowaka. Nad realizacją baletu w Warszawie współpracują z choreografem trzej jego hamburscy asystenci: Kevin Haigen, Janusz Mazoń i Radik Zaripov.

Polski Balet Narodowy zyskuje tym samym do swojego repertuaru prawdziwą perłę światowej literatury baletowej i kolejną pozycję choreograficzną z muzyką wielkiego polskiego romantyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *