Nagrodzony w Gdyni, Ottawie, Annecy. Film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” na VOD
5 marca, 2021
Gorący spór na temat zmieniającego się porządku świata. Premiera „Inwigiliacji”
6 marca, 2021

Rola, która zachwyciła świat. Riz Ahmed w filmie „Sound of Metal” już w kinach

„Sound of Metal” z olśniewającym duetem Riza Ahmeda oraz Olivii Cooke zachwycił widzów i krytyków (fot. mat. pras.)

To poruszająca, pełna emocji opowieść o losach pary, która z dnia na dzień musi zmierzyć się z wyzwaniem bezpowrotnie zmieniającym ich życie. W rolach głównych wystąpili Riz Ahmed – który otrzymał za ten film nominację do Złotego Globu dla Najlepszego Aktora Dramatycznego i Olivia Cooke, a reżyserem „Sound of Metal” jest Darius Marder, który scenariusz napisał wspólnie z Derekiem Cianfrancem. – Każda poprzednia rola była rodzajem maski, tym razem zanurzyłem się w mojej postaci całkowicie. Wszystko, czego doświadczał Ruben, przeżywał również Riz – mówi odtwórca głównej roli. Miesiące przygotowań: nauka gry na perkusji i języka migowego, izolacja od najbliższych – w efekcie Riz Ahmed to jeden z największych faworytów do zdobycia Oscara.

Mają tylko siebie i muzykę. Ruben jest pełnym pasji perkusistą, a Lu przebojową wokalistką. Gdy ruszają w trasę koncertową, a marzenie o wydaniu debiutanckiej płyty jest na wyciągnięcie ręki, Ruben z dnia na dzień zaczyna tracić słuch. W jednej chwili życie, które dotąd znał i kochał, lega w gruzach, a przyszłość staje się wielką niewiadomą. Jego dziewczyna Lu nie daje jednak za wygraną i postanawia zrobić wszystko, by uratować Rubena i to, co ich dotąd łączyło.

– Do żadnego filmu nie przygotowywałem się tak intensywnie – zdradził w wywiadzie dla Esquire. Zdjęcia poprzedzało wiele miesięcy nauki gry na perkusji oraz lekcji języka migowego. Poza planem, w czasie zdjęć do filmu, Riz przebywał w odosobnieniu mającym dać mu namiastkę doświadczenia osoby, która traci słuch i czuje się odizolowana od otoczenia. Na planie używał też zatyczek do uszu, nadających biały szum i odcinających go od wszelkich dźwięków płynących z zewnątrz. – To była niesamowita przygoda, która całkowicie zmieniła moją percepcję i sposób patrzenia na świat – dodaje.

Kim jest Riz Ahmed?

Brytyjsko-pakistański aktor ma 38 lat, wiele świetnych ról na swoim koncie i arcyciekawą historię. Był stypendystą Oxfordu, gdzie studiował politykę oraz filozofię i prowadził działania na rzecz równości. Nim stanął na pierwszym planie filmowym, wystąpił w pałacu Windsor przed Królową Elżbietą II oraz przed Izbą Lordów, przemawiając na rzecz imigrantów i społecznej równości. Jest również raperem z czterema albumami na koncie. Jego ostatnia płyta „The Long Goodbye” to osobisty komentarz na temat Brexitu i symboliczne pożegnanie z Wielką Brytanią.

Uznanie i rozpoznawalność przyniosła mu rola w serialu „Długa noc”, za którą otrzymał statuetkę Emmy dla Najlepszego Aktora i nominację do Złotego Globu. Wcześniej grał u boku m.in. Jake’a Gyllenhaala („Wolny strzelec”), Matta Damona  („Jason Bourne”) czy Toma Hardy’ego („Venom”), a także w superprodukcji „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie” oraz gościnnie w serialu „Dziewczyny” Leny Dunham. Tą najważniejszą, jak to do tej pory, rolą w jego karierze był jednak zdecydowanie występ w „Sound of Metal”.

Głosy prasy światowej

„Sound of Metal” z olśniewającym duetem Riza Ahmeda oraz Olivii Cooke zachwycił widzów i krytyków uzyskując aż 97 proc. pozytywnych opinii na Rotten Tomatoes. „Jedyny w swoim rodzaju!” – ocenił Alonso Duralde z The Wrap, „Riz Ahmed absolutnie błyszczy!” – zachwycała się Lindsey Bahr z Associated Press.

„Film, w którym można się całkowicie zanurzyć” – ocenił David Fear z The Rolling Stone, a wtórował mu Cinema Axis: „Film, który chcesz zobaczyć więcej niż raz”. „Największa niespodzianka tego roku!” – dodaje Entertainment Weekly, a Indiewire pisze, że to „olśniewający debiut reżyserski Dariusa Mardera”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *