Milowy krok w kryminalistyce USA. „Ostatni trop. Tajemnica zaginięcia sióstr Lyon”
9 kwietnia, 2021
Opowieść o złożonej naturze świata i duszy. Reportaż „Czerwony śnieg na Etnie”
11 kwietnia, 2021

Reportaż „Zaraza”. Co łączy takie choroby, jak SARS, malaria, AIDS czy COVID-19?

To kompletne ujęcie tematu chorób odzwierzęcych – kronika największych plag naszych czasów (fot. pixabay.com)

To wnikliwe dziennikarskie śledztwo tropiące najgroźniejszych zabójców ludzkości – pandemie chorób odzwierzęcych. David Quammen, uznany dziennikarz naukowy, podąża tropem śmiercionośnego wirusa w środku afrykańskiej dżungli. Łapie nietoperze w południowych Chinach i makaki skaczące po dachach świątyń w Bangladeszu. Odwiedza laboratoria o najwyższej klasie bezpieczeństwa mikrobiologicznego, gdzie badane są najgroźniejsze odmiany wirusów, gotowe w każdej chwili wymknąć się spod kontroli. Wszystko po to, by odpowiedzieć na pytania, które nigdy nie były tak aktualne, jak obecnie. „Zaraza. Najskuteczniejsi zabójcy naszych czasów” to książka wciągająca niczym najlepszy thriller – reportaż totalny na miarę „Głodu” Martína Caparrósa czy „Cesarza wszech chorób” Siddharthy Mukherjeego. Lektura obowiązkowa dla każdego fana mocnej literatury faktu.

Skąd biorą się współczesne pandemie? Dlaczego atakują one raz za razem, a tempo, w jakim pojawiają się nowe, nieustannie się zwiększa? Czy następna pandemia może zagrozić przyszłości ludzkości? Czy tajemnicza choroba X zabije nas wszystkich – i kiedy nadejdzie? Czy sami ściągamy na siebie wyniszczające plagi? i przede wszystkim: Gdzie popełniliśmy błąd? David Quammen robi wszystko, aby odkryć prawdę o najskuteczniejszych zabójcach naszych czasów i udzielić odpowiedzi na pytania dręczące ludzkość.

„Przerażające i fascynujące arcydzieło reportażu naukowego, które czyta się jak powieść detektywistyczną” – przyznaje Walter Isaacson, autor bestsellerowych biografii „Steve Jobs” oraz „Leonardo da Vinci”. „To thriller z życia wzięty, który ma wpływ na nas wszystkich” – podkreśla Elizabeth Kolbert, autorka „Szóstego wymierania”. „Quammen jest nie tylko jednym z najważniejszych dziennikarzy naukowych, ale jednym z najważniejszych pisarzy w ogóle, kropka” – uważa Dwight Garner z „New York Times”. „David Quammen jest mistrzem” – podsumowuje Bill Bryson, autor „Krótkiej historii prawie wszystkiego”.

O autorze

David Quammen to amerykański pisarz i dziennikarz naukowy, autor 16 książek, m.in. „Splątanego drzewa życia” czy „The Song of the Dodo”. Stale współpracuje z „National Geographic”, pisze też do „Rolling Stone”, „New York Timesa” oraz „New Yorkera”.

Jego książki zdobyły uznanie gigantów popularyzacji nauki, jak „Nature” oraz „Wired”. Laureat licznych nagród, m.in. Academy Award in Literature, The Natural World Book Prize (tzw. „zielony Booker”) czy National Magazine Award.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *