Ta książka to klucz do poznania Bieszczadów i to wcale nie powierzchownie, ale do głębi. Na podstawie swoich długoletnich doświadczeń autor książki pewnie prowadzi czytelnika po drogach i bezdrożach, meandrach przeszłości i dnia dzisiejszego Bieszczadów. Niczego nie narzuca, lecz jedynie wskazuje szlaki do skarbów, które można tu odnaleźć.
Jest wielkim fanem i stałym bywalcem Bieszczad. Może o nich opowiadać godzinami, ciekawie nawiązując do ich wątków historycznych, płynnie przechodząc do tego, co dla dzisiejszego turysty ma znaczenie. Jego książka na poły reportaż, a na poły przewodnik. To opowiadanie, jak chodzić po Bieszczadach, aby odnaleźć w nich coś więcej niż tylko „góry niższe i mniej sławne od Tatr”. „Z tą książką zrozumiesz i pokochasz Bieszczady” – Krzysztof Potaczała, autor m.in. trzytomowego cyklu „Bieszczady w PRL-u”.
O autorze
Adrian Markowski to pisarz i poeta, autor tomu opowiadań „Sąsiady”, zekranizowanego przez Grzegorza Królikiewicza, tomiku piosenek „Niebo nad Caryńską” oraz książek dla dzieci „Na tabliczkę sposób nowy, sama wchodzi ci do głowy” i „Na dzielenie sposób nowy, samo wchodzi ci do głowy”.
Ponadto dziennikarz, redaktor i tłumacz, który przez całe życie zawodowo jest związany ze słowem pisanym.