Nieznane historie niezwykłych kobiet. Bogata w szczegóły książka „Z polskiego domu”
8 maja, 2021
Zapomniana, ale odkryta na nowo. „Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata”
12 maja, 2021

Reportaż i przewodnik w jednym. Gdzie i jak chodzić, by zakochać się w Bieszczadach

Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby zrozumieć i pokochać Bieszczady (fot. pixabay.com)

Bieszczady są magiczne, jednak ta magia dostępna jest jedynie tym, którzy wiedzą, gdzie i na co należy patrzeć. Nie są skąpe, ale nie obdarowują każdego tak samo. Mierzą wędrowców własną miarą, ceniąc szczególnie tych, którzy przemierzają swoją drogę z szacunkiem i pokorą. Adrian Markowski, autor książki „Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami” – w połowie przewodnika, a w połowie reportażu, zaprasza na ścieżki bardziej i mniej znane, leżące na szlakach, poza nimi, a także we wnętrzu każdego z nas. Pokazuje, że każdy, jeśli tylko zechce, może przeżyć na tych rubieżach prawdziwą przygodę. Bo choć Bieszczady nie są już dalekie i dzikie, zawsze były i wciąż pozostają wyzwaniem. Każdy musi tu wydeptać swoją ścieżkę. Ta książka to pierwszy krok.

Ta książka to klucz do poznania Bieszczadów i to wcale nie powierzchownie, ale do głębi. Na podstawie swoich długoletnich doświadczeń autor książki pewnie prowadzi czytelnika po drogach i bezdrożach, meandrach przeszłości i dnia dzisiejszego Bieszczadów. Niczego nie narzuca, lecz jedynie wskazuje szlaki do skarbów, które można tu odnaleźć.

Jest wielkim fanem i stałym bywalcem Bieszczad. Może o nich opowiadać godzinami, ciekawie nawiązując do ich wątków historycznych, płynnie przechodząc do tego, co dla dzisiejszego turysty ma znaczenie. Jego książka na poły reportaż, a na poły przewodnik. To opowiadanie, jak chodzić po Bieszczadach, aby odnaleźć w nich coś więcej niż tylko „góry niższe i mniej sławne od Tatr”. „Z tą książką zrozumiesz i pokochasz Bieszczady” – Krzysztof Potaczała, autor m.in. trzytomowego cyklu „Bieszczady w PRL-u”.

O autorze

Adrian Markowski to pisarz i poeta, autor tomu opowiadań „Sąsiady”, zekranizowanego przez Grzegorza Królikiewicza, tomiku piosenek „Niebo nad Caryńską” oraz książek dla dzieci „Na tabliczkę sposób nowy, sama wchodzi ci do głowy” i „Na dzielenie sposób nowy, samo wchodzi ci do głowy”.

Ponadto dziennikarz, redaktor i tłumacz, który przez całe życie zawodowo jest związany ze słowem pisanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *