Artysta, pastor i polska psycholożka. Brytyjski portret w „Komu bije Big Ben”
20 marca, 2019
Droga od uwiedzenia do rozczarowania. „Mnich. Historia życia, którego nie było”
21 marca, 2019

„Pustynny snajper” w akcji. Historia, jak zwykły Angol poszedł na wojnę z ISIS

„Pustynny snajper” to jedno z najbardziej wciągających świadectw konfliktu z ISIS (fot. thetimes.co.uk/Mark Harrison)

To na wskroś szczera opowieść człowieka, który postanowiwszy pomagać ludziom jako wolontariusz, stał się z czasem doświadczonym żołnierzem, snajperem pełniącym służbę na pierwszej linii walki z najgorszymi demonami naszych czasów. Co jednak sprawiło, że zwykły Anglik bez doświadczenia ani nawet przeszkolenia wojskowego wyruszył w daleką podróż, by walczyć w jednym z najokrutniejszych konfliktów na świecie? – Jestem zdumiony, gdy ludzie mnie pytają, dlaczego poszedłem walczyć z Państwem Islamskim. Jak będąc przy zdrowych zmysłach, można nie przeciwstawić się takiemu złu?” – mówi Ed Nash. „Pustynny snajper” to już klasyka relacji wojennych i jedno z najbardziej wciągających świadectw konfliktu z ISIS.

Ed Nash urodził się w południowo-wschodniej Anglii i ukończywszy jedną z tamtejszych uczelni, odbył szereg podróży po Afryce i Azji. Nim włączył się w działania zbrojne w Syrii, pracował w dziale prasowym organizacji Free Burma Rangers, niosącej pomoc prześladowanym mniejszościom w Birmie.

To tam po raz pierwszy usłyszał o zbrodniach popełnianych w Syrii i Iraku w imię ustanowionego właśnie „kalifatu”. W lipcu 2015 roku zaryzykował wyprawę przez północny Irak i Syrię, aby dołączyć do kurdyjskich partyzantów usiłujących powstrzymać postępy Państwa Islamskiego.

Piękne chwile między jedną a drugą rzezią

Nash wnikliwie i ze swadą kreśli obraz tej wojny: zawzięte walki, trudną służbę kurdyjskich żołnierzy, nieszczęścia spadające na ludność cywilną, nieustanną groźbę zamachów bombowych. Odmalowuje też jednak dobre i piękne chwile zdarzające się między jedną a drugą rzezią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *