Gdy skrywane tajemnice wychodzą na jaw… Premiera on-line sztuki „Kuchnia Caroline”
23 stycznia, 2021
Świadectwo zła, ale i ludzkiej siły. 3 książki na 76. rocznicę wyzwolenia Auschwitz
27 stycznia, 2021

„Ptaki i wilki”. Porywająca opowieść o kluczowej bitwie II wojny światowej

To opowieść o wojnie, grupie niesamowitych kobiet i jednej z najważniejszych gier wojennych w historii (fot. wikipedia.org)

To prawdziwa opowieść o wojnie, grupie niesamowitych kobiet i jednej z najważniejszych gier wojennych w historii. Przybliża ją książka Simona Parkina „Ptaki i wilki. Tajna gra, która odwróciła losy II wojny światowej”. Autor przedstawia porywającą historię o kluczowej bitwie II wojny światowej, ujawniając ukryte dotąd w cieniu postacie, ich pomysłowość i nieustępliwość. Przenosi czytelników z dusznych kabin U-Bootów do brytyjskiego pokoju operacyjnego, w którym w napiętej atmosferze nanoszono na mapę przebieg strategicznej gry na śmierć i życie. – Intrygująca, przeczytajcie ją, zanim wezmą się do niej filmowcy – podkreśla Tom Mouat, oficer ds. gier wojennych w brytyjskiej Akademii Obrony Narodowej.

Rok 1941. Bitwa o Atlantyk przybiera dramatyczny obrót. Winston Churchill ukrywa przed społeczeństwem liczbę zatopionych jednostek i poległych marynarzy. Jeśli nic się nie zmieni,  głód może zmusić Wielką Brytanię do kapitulacji. W tym krytycznym momencie na scenie pojawiają się niezwykli bohaterowie. Na początku 1942 roku emerytowany  komandor wraz z grupą błyskotliwych kobiet, z których najmłodsza ma zaledwie siedemnaście lat, wchodzi w skład tajnej jednostki do spraw strategii. Na górnym piętrze uszkodzonego bombami budynku w Liverpoolu całymi dniami tworzą i toczą gry wojenne, skutecznie rozpracowując taktykę U-Bootów.

„Intrygująca, dogłębnie udokumentowana książka opowiadająca o wcześniej nieznanym tle alianckiego zwycięstwa w bitwie o Atlantyk. (…) Choć rola kobiet w historii morskiej wojny Wielkiej Brytanii była umniejszana, barwna historia Parkina dobitnie o niej przypomina” – pisze Richard Overy z „The Guardian”. „Zachwycająca książka Simona Parkina przybliża historię tajnej jednostki, której zadaniem było odwrócenie losów bitwy o Atlantyk. (…) Parkin jest raczej dziennikarzem niż historykiem i wprawnie snuje barwną, dramatyczną opowieść. Wciągająca książka obfituje w żywe zwroty akcji. (…) Jakże podekscytowani byliby Roberts i wrenki, gdyby się dowiedzieli, że Steven Spielberg wykupił już prawa do filmowej adaptacji tej znakomitej książki” – dodaje Neil Armstrong z „Literary Review”.

O autorze

Simon Parkin jest brytyjskim pisarzem i dziennikarzem. Współpracuje z takimi czasopismami jak „The New Yorker, „The Guardian” i „The Observer”. Pisze artykuły na różne tematy, głównie związane z kulturą, grami komputerowymi i technologią, a także z dziedziny dziennikarstwa śledczego.

Opublikował książkę „Death by Video Game: Tales of Obsession from the Virtual Frontline”. Mieszka w hrabstwie West Sussex w Anglii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *