Bajka wywrócona do góry nogami. Film „Kochanica króla Jeanne du Barry” w kinach
25 sierpnia, 2023
Dziewięć dni z jidysz. Oto 20. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
26 sierpnia, 2023

Psychologiczny thriller o ciemnej stronie ludzkiej natury. Film „Bestie” w kinach

To porywający thriller z Denisem Menochetem w roli głównej (fot. mat. pras.)

To oparty na faktach i trzymający w napięciu thriller, którego akcja rozgrywa się na hiszpańskiej prowincji, gdzie w odległej galicyjskiej wiosce osiedla się francuska para, aby prowadzić ekologiczną farmę. W ich role wcielili się – gwiazda światowego kina Denis Ménochet i Marina Foïs. Za reżyserię filmu „Bestie” odpowiada nominowany do Oscara Rodrigo Sorogoyen. Obraz okazał się przebojem światowych festiwali zdobywając ponad 50 nagród i 40 nominacji, w tym bezapelacyjnym triumfatorem hiszpańskich nagród Goya. Krytycy doszukują się powinowactw z kinem Sama Peckinpaha czy Johna Boormana. Podobnie jak po niektórych ich filmach, tak i po seansie „Bestii” rodzi się pytanie, co tak naprawdę drzemie w ludziach i do jakiego stopnia możemy sami kierować swoim życiem. A może życie w dużym mieście jest po prostu bezpieczniejsze?

Vincent (Denis Ménochet) i Olga (Marina Foïs) to spokojna francuska para, która osiedliła się w jednej z galicyjskich wiosek. Wiodą tam niespieszne życie, zajmując się uprawą warzyw oraz renowacją opuszczonych domów. Codzienna sielanka ma jednak też swoje mroczne strony.

Relacje pary bohaterów z miejscowymi nie układały się nigdy tak, jak by sobie tego życzyli. Sąsiedzki konflikt z porywczymi braćmi Xanem i Lorenzo wzmaga na sile, gdy para decyduje się podjąć niepopularną w okolicy decyzję i nie zgadza się na wejście do wsi wielkiej korporacji. Ku ich zaskoczeniu z pozoru nie aż tak istotna różnica zdań ma dużo większe konsekwencje, niż mogliby się tego spodziewać. Napięcie w wiosce niebezpiecznie narasta, dochodząc do momentu, z którego nie ma już odwrotu. Czy ta historia ma prawo skończyć się dobrze?

Rodrigo Sorogoyen to jeden z najciekawszych hiszpańskich reżyserów, a także scenarzysta i producent filmowy znany jest polskim widzom z takich tytułów jak „8 randek” czy „Królestwo”. W 2019 roku nominowany był do Oscara za krótkometrażowy film „Matka”, a jego najnowszy thriller „Bestie” (2022) rozbił bank nagród na światowych festiwalach zgarniając ponad 50 nagród i 40 nominacji. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *