„Ja, Galileo, syn świętej pamięci Vincenza Galilei z Florencji, w wieku siedemdziesięciu lat, postawiony przed sądem, klęcząc przed wami, najdostojniejsi i najczcigodniejsi kardynałowie inkwizytorzy przeciwko heretycznemu zgorszeniu chrześcijaństwa, mając przed oczyma i dotykając dłońmi Świętych Ewangelii, przysięgam, że zawsze wierzyłem, i wierzę teraz, i z Bożą pomocą będę wierzył w przyszłości we wszystko, co święty i apostolski Kościół utrzymuje, co głosi i czego naucza”.
„Jestem przekonany, że dzisiejsi czytelnicy będą zadziwieni tym, jak bardzo ważna jest właśnie teraz historia Galileusza. W świecie antynauki w kręgach władzy, gdy negacjoniści zajmują kluczowe stanowiska, gdzie dochodzi do niepotrzebnych konfliktów między nauką a religią, i wobec przekonania o coraz większym rozdźwięku między naukami ścisłymi a humanistycznymi, historia Galileusza służy przede wszystkim jako przypomnienie o znaczeniu wolności myśli. Jednocześnie skomplikowana osobowość Galileusza, osadzona w kontekście późnorenesansowej Florencji, stanowi doskonały przykład tego, że wszelkie osiągnięcia ludzkiego umysłu stanowią część tylko jednej kultury” – czytamy we fragmencie książki.
O autorze
Dr Mario Livio jest nagradzanym astrofizykiem i popularyzatorem nauki. W swojej pracy zajmował się eksplozjami supernowych, czarnymi dziurami i planetami pozasłonecznymi. Przez 24 lata pracował w Space Telescope Science Institute – instytucie, który operował Kosmicznym Teleskopem Hubble’a.