Hipokryzja ubrana w piękne słowa. Premiera „Don Juana” Moliera w Teatrze Ateneum
11 czerwca, 2021
Tak odpoczywała artystyczna elita Polski Ludowej. Reportaż „Wakacje gwiazd w PRL”
16 czerwca, 2021

Przypomnienie znaczenia wolności myśli. „Galileusz. Heretyk, który poruszył wszechświat”

„Galileusz. Heretyk, który poruszył wszechświat” to biografia genialnego naukowca (fot. pixabay.com)

Był jednym z najświatlejszych umysłów renesansowej Europy. Skonstruował termometr i mikroskop. Jako jeden z pierwszych posługiwał się teleskopem – odkrył dzięki temu kilka księżyców Jowisza czy pierścienie Saturna. Jego odkrycia były jednak nie w smak Kościołowi. Galileusz toczył spory ze Świętą Inkwizycją, która zakazywała głoszenia herezji. Florencki uczony został zmuszony do wyrzeknięcia się swoich tez i uznania za prawdziwe teorii, które głosił Kościół. Dopiero po niemal 400 latach hierarchowie przeprosili za proces i prześladowania wielkiego uczonego. „Galileusz. Heretyk, który poruszył wszechświat” autorstwa Mario Livio w przekładzie Jana Szkudlińskiego – to spektakularna biografia genialnego naukowca, który walcząc o prawdę, zadarł z Kościołem.

„Ja, Galileo, syn świętej pamięci Vincenza Galilei z Florencji, w wieku siedemdziesięciu lat, postawiony przed sądem, klęcząc przed wami, najdostojniejsi i najczcigodniejsi kardynałowie inkwizytorzy przeciwko heretycznemu zgorszeniu chrześcijaństwa, mając przed oczyma i dotykając dłońmi Świętych Ewangelii, przysięgam, że zawsze wierzyłem, i wierzę teraz, i z Bożą pomocą będę wierzył w przyszłości we wszystko, co święty i apostolski Kościół utrzymuje, co głosi i czego naucza”.

„Jestem przekonany, że dzisiejsi czytelnicy będą zadziwieni tym, jak bardzo ważna jest właśnie teraz historia Galileusza. W świecie antynauki w kręgach władzy, gdy negacjoniści zajmują kluczowe stanowiska, gdzie dochodzi do niepotrzebnych konfliktów między nauką a religią, i wobec przekonania o coraz większym rozdźwięku między naukami ścisłymi a humanistycznymi, historia Galileusza służy przede wszystkim jako przypomnienie o znaczeniu wolności myśli. Jednocześnie skomplikowana osobowość Galileusza, osadzona w kontekście późnorenesansowej Florencji, stanowi doskonały przykład tego, że wszelkie osiągnięcia ludzkiego umysłu stanowią część tylko jednej kultury” – czytamy we fragmencie książki.

O autorze

Dr Mario Livio jest nagradzanym astrofizykiem i popularyzatorem nauki. W swojej pracy zajmował się eksplozjami supernowych, czarnymi dziurami i planetami pozasłonecznymi. Przez 24 lata pracował w Space Telescope Science Institute – instytucie, który operował Kosmicznym Teleskopem Hubble’a.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *