„Przed nimi nie ma już przyszłości”. Dramat „Płatonow” w Collegium Nobilium
5 kwietnia, 2019
Współczesne polskie obrazy i rzeźby. Wystawa „Sztuka to wartość” w Narodowym
5 kwietnia, 2019

Przyjaźń wystawiona na ciężką próbę. Dramat „Berlin, Barcelona” na ekranach kin

Więź łącząca paczkę przyjaciół zostaje wystawiona na ciężką próbę (fot. mat. pras.)

To przejmująco szczera opowieść o współczesnych 30-latkach i przyjaźni wystawionej na ciężką próbę. Film wyprodukowała legendarna Isabel Coixet, znana z filmów: „Życie ukryte w słowach”, „Moje życie beze mnie” czy „Księgarnia”, a za reżyserię odpowiada jedna z najciekawszych hiszpańskich twórczyń młodego pokolenia, Elena Trapé. „Niewielu twórców potrafi tak celnie uchwycić nastroje swojego pokolenia” – zauważa hiszpański portal Fotogramas. W filmie występują najpopularniejsze obecnie w Hiszpanii gwiazdy ekranu, czyli Alexandra Jiménez, Miki Esparbé czy Bruno Sevilla.

Dramat obyczajowy koncentruje się wokół paczki bliskich przyjaciół. Comas, Olivia, Eloy oraz Guille znają się od liceum, zawsze trzymali się razem. Jednak kiedy Comas przeprowadził się z Barcelony do Berlina, nie mają już okazji do częstych spotkań. Z okazji 35. urodzin Cosmy, udają się do Berlina, aby złożyć mu niespodziewaną wizytę. 
 
Powitanie ze strony dawno niewidzianego przyjaciela nie jest jednak takie, jakiego się wszyscy spodziewali. W trakcie weekendu nierozerwalna zdawałoby się więź łącząca całą piątkę zostaje wystawiona na ciężką próbę. Przyjaciele odkrywają, że czas i odległość mogą wszystko zmienić…

(fot. mat. pras.)

O reżyserce i wyróżnieniach dla filmu

Elena Trapé ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie oraz reżyserię w wyższej szkole filmowej ESCAC. W 2006 roku nakręciła swój pierwszy film, dyplomowy krótki metraż „No quiero la noche” na taśmie 35 mm. W 2009 roku jej debiutancki obraz pełnometrażowy, komedia „La ruïna”, zdobyła nominację do Nagrody Gaudiego dla najlepszego filmu telewizyjnego. Rok później pokazała na MFF w San Sebastian dofinansowany przez ESCAC kinowy debiut „Blog” poświęcony problemom nastolatków z zamożnych rodzin.

W 2015 roku wypuściła dokument „Palabras, mapas, secretos y otras cosas” poświęcony słynnej hiszpańskiej reżyserce Isabel Coixet. Ta ostatnia odwdzięczyła się młodszej koleżance po fachu, wykładając pieniądze na realizację „Berlin, Barcelona”. Film zdobył Złotą Biznagę dla najlepszego filmu na MFF w Maladze oraz dwie Srebrne Biznagi: najlepsza reżyseria, najlepsza aktorka (Alexandra Jimenez).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *