Rapująca powieść Doroty Masłowskiej na dużym ekranie. „Inni ludzie” już w kinach
18 marca, 2022
Konflikt, który odmienił historię Europy Wschodniej. „Chmielnicki. Ukraina we krwi”
22 marca, 2022

Przyjaciółka królowej Elżbiety II i powierniczka jej siostry. Życie „Damy dworu”

Anne Glenconner (w środku, druga od prawej) odsłania tajemnice prywatnego życia brytyjskiej rodziny królewskiej (fot. mat. pras.)

Była wyjątkowym świadkiem historii królestwa: dramatycznych lat wojny i powojennej biedy. Anne Coke, znana bardziej jako Lady Glenconner była jedną z druhen towarzyszących Elżbiecie II podczas koronacji, a później została damą dworu jej siostry, Małgorzaty. W swoim intymnym, szczerym pamiętniku kreśli wyrazisty, emocjonalny obraz życia arystokracji. Jest to również przejmująca opowieść o przetrwaniu i sile ducha. Anne opowiada o swoim małżeństwie z wybuchowym lordem Colinem Tennantem, o przedwczesnej śmierci dwóch synów, o dramatycznej walce o życie trzeciego syna. A wszystko to w czasie, gdy była najbliższą powierniczką księżniczki Małgorzaty, uczestniczyła w jej życiowych wzlotach i upadkach i towarzyszyła w królewskich podróżach po świecie, pełnych przygód i zabawnych sytuacji. Książka „Dama dworu. Moje nadzwyczajne życie w cieniu Korony” jest dowcipną, szczerą, dramatyczną i wzruszającą relacją kobiety żyjącej w złotej klatce – bestsellerem „New York Timesa”, „USA Today”, „The Sunday Times” i „The Globe and Mail” oraz „pamiętnikiem roku” według „The Times”.

Lady Glenconner urodziła się w 1932 roku jako Anne Coke, najstarsza córka piątego hrabiego Leicesteru. Dorastała w rodowej posiadłości Holkham Hall w Norfolku, jednej z największych posiadłości ziemskich w Anglii. Od wczesnego dzieciństwa znajdowała się w ścisłym monarszym kręgu. Poznała przyszłą królową Elżbietę II i zaprzyjaźniła się z nią, a przede wszystkim z jej siostrą, księżniczką Małgorzatą. Była druhną podczas koronacji tej pierwszej.

W 1956 roku poślubiła Colina Tennanta, lorda Glenconner. Mieli pięcioro dzieci, z których troje przeżyło. W 1958 roku wraz z mężem zaczęła przekształcać wyspę Mustique w raj dla sławnych i bogatych. Podarowali kawałek ziemi księżniczce Małgorzacie, która zbudowała tam swój ulubiony dom. W 1971 roku Anne Glenconner została damą dworu księżniczki Małgorzaty i zachowała tę pozycję, towarzysząc Małgorzacie podczas wielu państwowych wydarzeń i zagranicznych podróży, aż do śmierci księżniczki w 2002 roku. Lord Glenconner zmarł w roku 2010. Obecnie lady Glenconner mieszka w wiejskim domu w Norfolku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *