Niepublikowane zdjęcia, rękopisy tekstów… „Nieznana historia” i album Queen
6 listopada, 2019
Opowieść o nadziei w brazylijskim duchu. „Niewidoczne życie sióstr Gusmão” w kinach
8 listopada, 2019

Przeżył wojnę, podając się za arystokratę. „Aryjskie papiery” poruszyły Baracka Obamę

Moment wręczenia medalu Pro Patria Jerzemu Dyninowi (fot. mat. pras.)

Jerzy Dynin to Polak żydowskiego pochodzenia, który przeżył wojnę, podając się za polskiego arystokratę. Jego wstrząsający pamiętnik napisany prostym, emocjonalnym językiem, jest zarówno obrazem zmagania się z wojenną tułaczką, jak i portretem nastoletniego wówczas autora i jego patriotycznej postawy. Jest to również niespotykane i wolne od powojennych narracji studium tego, jak zachowywali się w czasie wojny Polacy, Białorusini i Litwini. Swe wspomnienia spisał już w 1946 roku, ale na wydanie w jego obecnej ojczyźnie – Stanach Zjednoczonych  czekały aż do 2014 roku. Po polsku opublikowano je dopiero teraz. Barack Obama, będąc pod ogromnym wrażeniem tej książki, napisał w liście do autora: „Jest to wyraz największej nadziei i miłości. Dziękuję, że spisał Pan swoją historię”.

We wrześniu 1939 roku Dyninowie, zamożna łódzka rodzina żydowska, uciekają najpierw do Wilna, a potem na Kresy. Czternastoletni wtedy Jerzy razem z matką i siostrą trafia pod opiekę rodziny Plater-Zyberków, która zmienia im jedną literę w nazwisku i przedstawia jako swych krewnych.

Ile rodzin jest w stanie jeść z jednego talerza? Jak uniknąć obowiązkowego korzystania z miejskiej łaźni? Czy miłość da się ukryć tak jak pochodzenie? Czy rodzinna biżuteria zagwarantuje przetrwanie? Dlaczego, walcząc o swoje życie, ratować również kogoś obcego?

O autorze

Jerzy Dynin urodził się w 1925 roku w Łodzi. W czasie wojny, wraz z matką, współdziałał z Armią Krajową i Polskim Państwem Podziemnym, za co w 2019 roku został uhonorowany medalem Pro Patria, przyznawanym za zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Po wojnie wyjechał najpierw do Palestyny, a potem do USA, gdzie przez większość życia zajmował się biznesem. Mieszka z rodziną w Athens, w stanie Georgia.

Barack Obama napisał w liście do autora: „Jest to wyraz największej nadziei i miłości. Dziękuję, że spisał Pan swoją historię” (fot. mat. pras.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *