„Tango” jest po prostu o nas. Nowa premiera z okazji 110-lecia Teatru Polskiego
29 stycznia, 2023
Tragikomedia o ciemnych stronach ludzkiej natury. Film „Chora na siebie” w kinach
3 lutego, 2023

Przewrotna i nieoczywista love story. Koreański thriller „Podejrzana” w kinach

„Podejrzana” to najnowszy film Park Chan-wooka, którego nagrodzono za reżyserię w Cannes (fot. mat. pras.)

To myląca tropy, pełna napięcia i zwrotów akcji opowieść o przyciąganiu się przeciwności oraz miłości, która potrafi pokrzyżować wszelkie plany i szyki. „Podejrzana” w reżyserii Park Chan-wooka, twórcy przebojowych „Oldboya” i „Służącej” – czerpie z wielu filmowych nurtów. Łączy w sobie cechy rasowego kryminału i przewrotną love story. Ten wizualnie zachwycający, widowiskowy i hipnotyzujący thriller otrzymał nagrodę za reżyserię w Cannes, ale jest również koreańskim kandydatem do Oscara, a niedawno zyskał nominacje do nagród BAFTA w dwóch kategoriach.

Bohaterem thrillera jest policjant, który rozwiązując sprawę pewnej śmierci, zakochuje się w głównej podejrzanej – wdowie po zmarłym. On cierpi na bezsenność, ona wie, jak uśpić jego czujność. On jest żonaty, ona łatwo traci mężów. On nocami czuwa pod jej domem, ona lubi być obserwowana. On coraz mniej o niej wie, za to coraz więcej do niej czuje. Czy jest aż takim mięczakiem? Czy ona jest aż tak zła?

„Podejrzana” to też film romantyczny – o miłości graniczącej z obsesją, której nikt nie zauważył i której być może wcale nie było. Ale skoro jej nie było, to dlaczego tak boli? Temu uczuciu towarzyszy jeszcze zagadka kryminalna.

Kolejny przebój koreańskiego kina

„Podejrzana” brawurowo zaciera ślady i myli tropy: przyprawiający o dreszcze film noir niepostrzeżenie zamienia się miejscami z czarną komedią, przebiera za rasowy melodramat, wdaje w szpiegowskie porachunki. Jest widowiskowy i urzekający stylem, hipnotyzujący, a przy tym rozpisany na pełne humoru dialogi. Pulsuje jednocześnie energią i romantyzmem, dowodząc, że Park Chan-wook należy do światowej czołówki wirtuozów reżyserii.

Kolejny po „Parasite” i „Squid Game” przebój koreańskiego kina swój nieodparty urok zawdzięcza także odtwórczyni tytułowej roli, Tang Wei. Gwiazda „Ostrożnie, pożądanie” Anga Lee uwodzi charyzmą, dyskretnym seksapilem, nieprzeciętną inteligencją i żarliwością maskowaną dystansem. Jej bohaterka śmiałym krokiem wkracza w poczet największych kinowych femmes fatales.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *