Od beztroskiego hipisa do lidera obywatelskiego ruchu. Dokument „Fenomen” w kinach
17 stycznia, 2023
Wstrząsająca historia bez sentymentalizmu z muzyką Polaka. Film „Till” już w kinach
20 stycznia, 2023

Przewodnik po losach światowej opery. Okazja do bliższego poznania Piotra Beczały

Fascynująca opowieść polskiego głosu na światowej scenie operowej (fot. mat. pras.)

To szczera opowieść o przebiegu zapierającej dech w piersiach kariery człowieka, który gościł na największych scenach operowych na świecie. Piotr Beczała to światowej sławy tenor, który niegdyś śpiewał na ulicach Wiednia dla przechodniów, a teraz jest gwiazdą przedstawień wystawianych przez największe opery, od nowojorskiego Met i mediolańskiej La Scali po Wiedeńską Operę Narodową. Czy to tragicznie kochający Werter, czy niebezpiecznie uwodzicielski książę „Rigoletto”, Beczała czaruje publiczność w każdej roli. Mimo niesamowitego sukcesu twardo stąpa po ziemi. Uroczy i bezczelny, opowiada o swojej karierze, wybitnych kolegach, wpadkach na próbach i „rozmaitych” koncepcjach reżyserskich. W książce „W daleki świat. Życie operowe w trzech aktach” zdradza, co ma wspólnego pieczenie z premierami i dlaczego ważne jest – szczególnie w czasach kryzysu, by konsekwentnie płynąć pod prąd.

Piotr Beczała to absolwent w Akademii Muzycznej w Katowicach. W latach 1992-97 występował w Landestheater w Linzu. W tym samym czasie śpiewał gościnnie w Landestheater w Salzburgu. W 1996 pojawił się po raz pierwszy na scenie w Zürcher Oper. Współpracuje m.in. z teatrami: De Nederlandse Opera w Amsterdamie, Théâtre Royal La Monnaie w Brukseli, Opéra National de Paris, Bilbao Opera, Deutsche Oper i Staatsoper Unter den Linden w Berlinie, Bayerische Staatsoper w Monachium, Opernhaus we Frankfurcie nad Menem, Staatsoper w Wiedniu, Grand Théâtre w Genewie, Teatro Real w Madrycie, Teatro Comunale di Bologna, Teatro alla Scala w Mediolanie, Megaron w Atenach, Royal Opera House Covent Garden w Londynie, San Francisco Opera, Lyric Opera of Chicago i Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Również regularnie gościnnie koncertuje na najważniejszych międzynarodowych festiwalach: Salzburg Festival, Vienna Festival Weeks, Vienna Klangbogen Festival, Styriarte Graz, Bad Kissingen Festival, Zurich Festival, Lucerne Festival, Montpellier Festival, Festival de Saint Denis.

Na najsłynniejszych scenach operowych występuje zarówno jako śpiewak, jak i ambasador kultury polskiej – to dzięki jego inicjatywie doszło do wystawienia „Halki” Stanisława Moniuszki w reż. Mariusza Trelińskiego na deskach Theater an der Wien. Repertuar Piotra Beczały obejmuje głównie tenorowe partie liryczne w operach Vincenzo Belliniego, Gaetano Donizettiego, Antonína Dvořáka, Charlesa Gounoda, Leoša Janáčka, Alberta Lortzinga, Julesa Masseneta, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Jacquesa Offenbacha, Giacomo Pucciniego, Antona Rubinsteina, Bedřicha Smetany, Richarda Straussa, Karola Szymanowskiego, Piotra Czajkowskiego, Giuseppe Verdiego i Richarda Wagnera, oraz w operetkach: Ferenca Lehára, Johanna Straussa.

Piotr Beczała był wielokrotnie wyróżniany najbardziej prestiżowymi nagrodami świata opery, w tym statuetką International Opera Award (2018), Europejską Nagrodę Kulturalną „Taurus” Kammersänger opery wiedeńskiej (2019). Monachijskie nagranie „Traviaty” z jego udziałem w roli Farao nominowane zostało do nagrody Grammy. Na rodzimym gruncie otrzymał m.in. „Fryderyka” w kategorii „Artysta roku 2014”. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2015) i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2018).

Słowo od bohatera

„Jest wielce interesujące, jak odmiennie reaguje widownia w różnych krajach. Każdy z teatrów operowych ma pod tym względem swoją specyfikę. W nowojorskiej Metropolitan Opera brawa są gwałtowne i krótkie, rzęsiste jak nawałnica. W Wiedniu na odwrót, widzowie dają sobie czas na aplauz. Żona zaś mówi mi często, że jestem mistrzem świata w powstrzymywaniu oklasków, ale ja wolę to od ryzyka wyjścia z roli. Chociaż tak naprawdę my – śpiewacy, potrzebujemy tych chwil, w których czujemy sympatię publiczności, to właśnie one nas uskrzydlają. Mam nadzieję, że za sprawą tej opowieści będę mógł trochę tej energii Państwu przekazać” – mówi Piotr Beczała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *