Nieco uwspółcześniona wersja „Deszczowej piosenki”. Premiera musicalu w TM w Poznaniu
16 września, 2023
Oda do różnych rodzajów miłości. Obsypany nagrodami film „Turkusowa suknia” w kinach
22 września, 2023

Problemy się mnożą, a dobrych wyjść nie ma. Obsypane nagrodami „Strzępy” w kinach

Czy choroba Alzheimera podrze rodzinne relacje na strzępy? (fot. mat. pras.)

Relacje rodzinne zostają wystawione na próbę, a na światło dziennie wychodzą skrywane napięcia, sekrety i pretensje. Wszystko za sprawą choroby Alzheimera, która spada na nich jak przysłowiowy grom z jasnego nieba. Główny bohater, Adam – w tej roli Michał Żurawski, staje przed dylematem – życie pod jednym dachem z chorym ojcem czy zadbanie o dobro żony (Agnieszka Radzikowska) i córki (Pola Król). Jaką decyzję podejmie? – Sztuka lubi takie sytuacje, gdzie problemy się mnożą, a dobrych wyjść nie ma. To naturalne źródło pełnokrwistych konfliktów, dobrze się to obserwuje w książkach czy kinie. W życiu – nikomu nie życzę – mówi autorka scenariusza i reżyserka Beata Dzianowicz. Za „Strzępy” otrzymała ona Nagrodę za Debiut Reżyserski lub Drugi Film na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz Nagrodę Specjalną Jury za Scenariusz na Warszawskim Festiwalu Filmowym. W Gdyni koprodukcji Telewizji Polskiej przyznano też Nagrodę za Drugoplanową Rolę Męską dla Grzegorza Przybyła oraz Nagrodę Onetu – Odkrycie Festiwalu. Premiera kinowa zbiega się ze Światowym Dniem Choroby Alzheimera przypadającym na 21 września.

Paterokowie to kochająca się wielopokoleniowa rodzina. Mieszkają na Śląsku, prowadzą spokojne życie i cieszą się wspólnie spędzanymi chwilami. W tej harmonijnej rzeczywistości nagle pojawia się pęknięcie. Gerard (Grzegorz Przybył) zaczyna dziwnie się zachowywać, ma problemy z pamięcią, łamie normy i konwenanse.

Okazuje się, że to pierwsze symptomy Alzheimera. Choroba szybko postępuje. Mężczyzna staje się nieobliczalny i coraz mniej przypomina siebie. Bliscy robią wszystko, by mu pomóc, ale z czasem i oni zaczynają „chorować”. Jak bardzo Alzheimer zmieni życie Pateroków? Czy podrze je na strzępy? 

Reżyserka o chorobie Alzheimera

– Alzheimer to choroba, która może dotknąć każdego. Niektórzy mają do niej genetyczne predyspozycje, ale to wcale nie znaczy, że z całą pewnością zachorują, a ktoś może być pierwszą osobą w rodzinie mierzącą się z tą chorobą. Nie ma reguł. Nie ma lekarstwa. Nie ma też schematu przebiegu choroby. Każdy przypadek jest trochę inny. To są – wiem, zabrzmi trochę niezręcznie – dobre czynniki do budowania filmowej historii – przyznaje reżyserka Beata Dzianowicz.

Dla niej „najbardziej przerażający, ale i w pewnym sensie fascynujący, jest fakt, że Alzheimer odbiera nie tylko zdrowie, pamięć czy zdolność logicznego myślenia, ale przede wszystkim osobowość”. – W znanym ciele zamieszkuje ktoś inny. Ktoś niepewny, niedowierzający, wątpiący. Chory wylewa lęki i frustracje przede wszystkim na najbliższych. On przeżywa dramat, ale chorują wszyscy. Całe życie rodzinne musi ulec przeformatowaniu, cała logistyka podporządkowana zostaje chorobie. To świetny materiał do artystycznych działań – podkreśla twórczyni.

Producentem „Strzępów” jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, zaś koproducentami: Instytucja Filmowa Silesia-Film oraz Telewizja Polska. Za jego dystrybucję odpowiada TVP Dystrybucja Kinowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *