„Nadzwyczajni” poruszają z głębi serca. Film twórców „Nietykalnych” w kinach
6 grudnia, 2019
Niezwykłe historie polskich fabryk ceramiki. Kompendium „Polski New Look”
6 grudnia, 2019

Próba reakcji na religijny fundamentalizm. „Młody Ahmed” braci Dardenne w kinach

Ahmed wolne chwile przeznacza na rozmowy z lokalnym imamem, który umiejętnie podsyca niepokojąco rosnącą w chłopcu fascynację dżihadem (fot. Christine Plenus)

Klasycy europejskiego kina, bracia Jean-Pierre i Luc Dardenne, opowiadając historię młodego Ahmeda, podejmują jeden z najważniejszych problemów, którym musi stawić czoła dzisiejsza Europa. Jest nim próba reakcji na religijny fundamentalizm w postaci radykalnego islamu. Belgijscy reżyserzy, w charakterystycznym dla siebie stylu, w mikroskali obrazują coś, co urasta do miana symbolu. Film „Młody Ahmed” zdobył nagrodę główną za reżyserię na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Tytułowy bohater to zdolny, błyskotliwy belgijski 13-latek. Podczas gdy jego rówieśnicy spędzają czas na beztroskich zabawach, Ahmed wolne chwile przeznacza na studiowanie Koranu, gorliwe modły i rozmowy z lokalnym imamem. Mężczyzna umiejętnie podsyca niepokojąco rosnącą w chłopcu fascynację dżihadem.

Na skutek niebezpiecznego incydentu, w którego samym środku znalazł się Ahmed, trafia on do podmiejskiego ośrodka resocjalizacyjnego. Tam, pod opieką specjalistów, powinien wrócić na właściwe tory. Pomóc w tym ma nie tylko zróżnicowany program reedukacyjny, ale i niespodziewana przyjaźń, jaka zawiązuje się pomiędzy Ahmedem a córką właścicieli gospodarstwa. Czy to jednak wystarczy, by skruszyć zbudowany przez chłopca mur oparty na fundamentalizmie, nietolerancji i agresji?

Reżyserki duet braci Jean-Pierre i Luc Dardenne (fot. mat. pras.)

O reżyserach – Jean-Pierre i Luc Dardenne 

Jean-Pierre urodził się w 1951 roku w belgijskim Engis, a jego brat Luc trzy lata później w Awirs. Wspólnie reżyserują, produkują oraz piszą scenariusze własnych filmów. Zaczynali od kina dokumentalnego. W 1975 roku stworzyli firmę produkcyjną Dérives, w ramach której wyprodukowali blisko 80 filmów dokumentalnych. W 1994 roku powołali do życia kompanię produkcyjną Les Films du Fleuve.

Uznawani są za czołowych przedstawicieli europejskiego kina autorskiego. Na swoim koncie mają wiele prestiżowych nagród, m.in. canneńskie Złote Palmy za najlepszy film („Dziecko”), najlepszy scenariusz („Milczenie Lorny”) i najlepszą reżyserię („Młody Ahmed”). 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *