Ich spotkanie zmieni wszystko, a miłość poruszy do łez. „Na chwilę, na zawsze” w kinach
15 lipca, 2022
Za nic mają postanowienie poprawy. Film „A oni dalej grzeszą, dobry Boże!” w kinach
22 lipca, 2022

Prawdy o świecie, których nie zauważamy. Nowa powieść Olgi Tokarczuk „Empuzjon”

To najnowsza powieść Olgi Tokarczuk – pierwsza po otrzymaniu Nagrody Nobla (fot. mat. pras.)

Najciekawsze pozostaje zawsze w cieniu, w tym, co niewidoczne. Olga Tokarczuk w „Empuzjonie” – nowej książki, pierwszej wydanej już po otrzymaniu Literackiej Nagrody Nobla – odsłania prawdy o świecie, których albo nie zauważamy, albo za wszelką cenę nie chcemy do siebie dopuścić. Akcja powieści dzieje się we wrześniu 1913 roku, w uzdrowisku Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku). To właśnie tam, u podnóża gór, od przeszło pół wieku działa jedno z pierwszych na świecie i słynne w całej Europie specjalistyczne sanatorium leczące choroby „piersiowe i gardlane”. Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, przyjeżdża do uzdrowiska z nadzieją, że nowatorskie metody i krystalicznie czyste powietrze powstrzymają rozwój jego choroby, a może nawet całkowicie go uleczą. Diagnoza nie pozostawia jednak złudzeń – tuberculosis, czyli gruźlica.

W Pensjonacie dla Panów, gdzie zamieszkuje, poznaje innych kuracjuszy. Chorzy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina przy nalewce Schwärmerei niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy tego świata. Czy Europie grozi wojna? Monarchia czy demokracja? Czy demony istnieją? Czy oddając się lekturze, da się rozpoznać, czyją ręką tekst został napisany – kobiety czy mężczyzny? Ale nie tylko te pytania zajmują pensjonariuszy.

Do Wojnicza docierają też przerażające historie o tragicznych wydarzeniach w górskich okolicach sanatorium. Choć on sam zajęty jest ukrywaniem prawdy o sobie, zagadka budzących grozę wypadków fascynuje go coraz bardziej. Nie wie jednak, że mroczne siły już wzięły go sobie na cel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *