Nastoletnia Samantha zostaje porwana w drodze do szkoły. Pomimo intensywnych poszukiwań nikt nie trafił na jej ślad. Piętnaście lat później uciekła i odnajduje się w szpitalu. Nie wie kim jest, nie wie co się z nią działo, niczego nie pamięta. Z pomocą przychodzi jej mężczyzna, który przedstawia się jako doktor Green, policyjny profiler. Wyjaśnia Samancie, co się stało, że jako trzynastolatka została porwana przez potwora. Wspólnie starają się poukładać wspomnienia z tajemniczego labiryntu – podziemnego więzienia, w którym ktoś zmuszał ją do rozwiązywania zagadek, stosując przerażający system nagród i kar.
Tajemnicę zniknięcia i powrotu dziewczyny próbuje również rozwiązać Bruno Genko, niepokorny i bezkompromisowy detektyw, mający tylu przyjaciół, ilu wrogów. Obiecał przed laty rodzicom Samanthy, że ją znajdzie, ale nie dotrzymał słowa. Teraz staje przed drugą i pewnie ostatnią szansą na złapanie oprawcy dziewczyny. Potwór, który uwięził dziewczynę wciąż jest na wolności. Jedyny sposób, by złapać Człowieka z Labiryntu, to włamać się do umysłu Samanthy, to tam znajdują się niezbędne dla śledztwa informacje. Zaczyna się polowanie na oprawcę.
Czy Bruno zdąży rozwikłać zagadkę, która nie daje mu spokoju od lat? Czy Greenowi uda się dotrzeć do prawdy ukrytej w głowie Samanthy? Czy razem powstrzymają demonicznego Człowieka z Labiryntu, zanim skrzywdzi kolejną ofiarę? Każdy z nich ma coś do udowodnienia, każdy działa na własną rękę. Green – w sterylnych pomieszczeniach szpitala, w którym wraca do zdrowia Samantha. Bruno – na dusznych ulicach miasta, ogarniętego falą niespotykanych upałów.
Włoski mistrz kryminału
Donato Carrisi to włoski pisarz, scenarzysta i dramaturg. Absolwent prawa specjalizujący się w kryminologii. Jego debiut literacki, powieść „Zaklinacz”, przyniósł mu niesamowity sukces – tłumaczenia na 20 języków, milion sprzedanych egzemplarzy, wysokie i długo utrzymujące się pozycje na listach bestsellerów nie tylko we Włoszech, nagrodę Bancarella, nominację do prestiżowej francuskiej Prix des Lecteurs. Kolejne książki „Trybunał dusz” i „Hipoteza zła” ugruntowały wysoką pozycję pisarza wśród autorów thillerów na całym świecie.
W 2015 roku Carrisi wydał „Dziewczynę we mgle”, a dwa lata później zadebiutował w roli reżysera adaptując własną powieść. Książka została sprzedana na całym świecie w ponad trzech milionach egzemplarzy. Za jej ekranizację Donato Carrisi odebrał z rąk Stevena Spielberga nagrodę Włoskiej Akademii Filmowej – odpowiednik amerykańskiego Oscara.