36 wieczorów przed Wielkanocą. Legendarny „Jesus Christ Superstar” znów w Rampie
8 marca, 2019
Męska przyjaźń mimo wszystko. „Szczęśliwy Lazzaro” już na ekranach kin
8 marca, 2019

Prace i performatywne akcje Mariny Abramović. Wystawa „Do czysta” w Toruniu

Marina Abramović to wybitna artystka, ikona performansu i niezwykła postać świata sztuki współczesnej (fot. Marco Anelli/Marina Abramović)

Około 120 dzieł, od prac pochodzących z lat 60. XX wieku aż do współczesnych realizacji znalazło się wystawie „Do czysta” w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. To wyjątkowa ekspozycja poświęcona twórczości Mariny Abramović, wybitnej artystki, ikony performansu i niezwykłej postaci świata sztuki współczesnej. Polska jest jedynym krajem w tej części Europy, która uczestniczy w tej retrospektywie. Można ją zwiedzać do 11 sierpnia.

Międzynarodowy projekt „The Cleaner” pozwala europejskiej publiczności zapoznać się z szeroką twórczością Mariny Abramović, jak i wziąć aktywny udział w proponowanych przez nią działaniach, natomiast młodym artystom umożliwia unikalne szkolenie artystyczne i pracę z lokalnymi społecznościami. Organizatorzy zrekonstruowali także niektóre performatywne akcje artystki, które są prezentowane na żywo podczas pokazu, tuż obok rysunków, obrazów, rzeźb, obiektów, fotografii, filmów wideo oraz elementów archiwalnych.

Wystawa zorganizowana w CSW w Toruniu jest odsłoną największej w Europie retrospektywy Mariny Abramović, zrealizowanej wspólnie z Moderna Museet w Sztokholmie, we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana w Humlebæk i Bundeskunsthalle w Bonn.

(fot. CSW Toruń)

Inspiracja dla młodych artystów

Działania Mariny Abramović stały się ważnym fundamentem rozwoju sztuki współczesnej. Radykalna postawa twórcza, umiejętne postrzeganie przestrzeni świata i sztuki wyróżniają ją spośród ówczesnych środowisk twórczych, dając nieprzecenione źródło inspiracji dla artystów młodszego pokolenia. Przez cały okres swojej twórczości nawiązuje do najistotniejszych problemów współczesnego świata oraz wpływu jednostki na jego kształt.

Tę wyjątkową wystawę w toruńskim CSW można oglądać do 11 sierpnia 2019 roku.

Miejsce na wystawie, w którym znalazła się jedna z najbardziej rozpoznawalnych prac Mariny Abramović, znana dzięki filmowi „Artystka obecna” (fot. CSW Toruń)

O artystce

Marina Abramović to artystka intermedialna serbskiego pochodzenia. W swojej sztuce próbuje przekroczyć fizyczne i psychiczne ograniczenia ciała, bada możliwości umysłu i związek zachodzący między artystą a widownią. Własne ciało jest dla niej narzędziem działań artystycznych, ale często bywa też tematem prac. Do swoich działań aktywnie włącza obserwatorów.

Uczestniczka najważniejszych wystaw światowej sztuki, mieszkająca i działająca w Niemczech, Holandii, a obecnie w USA. W 2010 roku nowojorskie Museum of Modern Art zorganizowało wystawę retrospektywną Mariny Abramović, na której artystka zaprezentowała słynny performans „The Artist Is Present”, udokumentowany w filmie „Marina Abramović: Artystka obecna”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *