Świat naukowy i ludzkie historie w jednym. Premiera „Incognito” w Teatrze WARSawy
26 czerwca, 2020
Opowieść o miejscu i jego mieszkańcach. Wystawa „Tu Muranów” w Muzeum POLIN
27 czerwca, 2020

Powrót do klubowych korzeni artystki. Nowy album Jessie Ware „What’s Your Pleasure?”

Jessie Ware powraca z nowym albumem „What’s Your Pleasure?” (fot. mat. pras.)

Po sukcesach podcastu „Table Manners” oraz książki kucharskiej, Jessie Ware ostatnie dwa lata spędziła na pracy nad nowym albumem. „What’s Your Pleasure?” to kolekcja wysublimowanych, eleganckich i pełnych duszy popowo funkowych kawałków, garściami czerpiących z tego, co najlepsze w kulturze klubowej lat 70., 80., 90. XX wieku. Wszystko połączone z wokalem Jessie oraz intuicyjną produkcją wieloletniego współpracownika i przyjaciela artystki, Jamesa Forda. Na płytę trafiły m.in. single „Spotlight”, „Ooh La La” oraz „Save a Kiss”. Album, który trafił już do sklepów i serwisów cyfrowych, zbiera przychylne recenzje wśród krytyków.

Jessie udało się połączyć klimat trzech dekad w jednym albumie, co sprawia, że można go z całym powodzeniem traktować jako kompletną playlistę na imprezę. Przy „What’s Your Pleasure?” można więc tańczyć dosłownie wszędzie. Wiodący singiel, „Save a Kiss”, to echo dokonań wielkich diw disco z przeszłości oraz Jessie, która z cielesną energią flirtuje ze słuchaczem i odtwarza energię, która pojawia się, gdy spotykamy ekscytującą osobę na parkiecie klubu nocnego.

Utwór stanowi remedium na czasy, gdy nie możemy chodzić na imprezy taneczne. – „Save a Kiss” nabiera teraz zupełnie nowego znaczenia. Utwór jest optymistyczny. Mam nadzieję, że dobrze wpisze się w wasze nastroje w tym dziwnym czasie. To radosna piosenka, w sam raz do tańczenia, od razu poprawia humor. Mam mnóstwo całusów, które zachowuję na przyszłość, gdy będziemy mogli już normalnie się spotykać – mówi artystka.

Singiel „Spotlight”

Pierwszą oficjalną zapowiedzią czwartego studyjnego albumu artystki, był jednak utwór „Spotlight”. Nowy singiel został napisany przez Jessie oraz jej bliskich przyjaciół: Danny’ego Parkera, Shungudzo Kuyimbę oraz Jamesa Forda. Ten elegancki kawałek to odświeżający i pozytywny powrót do energii klasycznego funku oraz dance. Za reżyserię klipu do singla odpowiada Jovan Todorovic, a zdjęcia powstały na pokładzie słynnego Niebieskiego Pociągu, którym chętnie podróżował jugosłowiański dyktator Josip Broz Tito. Stroboskopowe światła, zachwycające wizuale oraz skupienie na ludzkiej interakcji – od rosnącego seksualnego napięcia do upadłych emocji, wszystko w klubowej estetyce, w której Jessie prezentuje swoje kunsztowne ruchy taneczne.

„Spotlight” to kontynuacja artystycznej drogi Ware. – Spędziłam ostatni rok w studiu z moim przyjacielem Jamesem Fordem, pracując w gronie kilkunastu fantastycznych przyjaciół, by stworzyć płytę, z której będę naprawdę dumna. Singiel „Spotlight” jest melodramatyczny, romantyczny, ma w sobie wszystko to, co kocham, a do tego niezły bit! – podkreśla wokalistka.

(fot. mat. pras.)

„Ooh La La”

Uwodzicielski, pozbawiony fałszu dance-soul-pop od Jessie Ware w najlepszym wydaniu – taki jest „Ooh La La”. Współautorami kawałka są Ware, Shungudzo Kuyimba, Model Child (Danny Parker) oraz James Ford. W singlu Jessie flirtuje z kampową odsłoną disco, jak również kreuje scenę oczekiwania, aż pojawi się ukochana osoba i porwie na parkiet.

„Ooh La La” ma wszystko, co powinien mieć klasyczny kawałek do tańczenia: wkręcającą się linię basu, żywą perkusję i kosmiczne klawisze. Po premierze utworu dziennikarze Pitchforka napisali: „Ta piosenka przypomina nam, dlaczego tak właściwie słuchamy muzyki dance”, a FADER dodał: „’Oh La La’ to kawałek, który sprawia, że nawet na kwarantannie możemy poczuć się jak w Studio 54”.

Podziękowanie dla fanów

Album kończy się piosenką „Remember Where You Are” – pełną światła konkluzją, która prowadzi nas do wyjścia z klubu, na przywitanie wschodu słońca za drzwiami. Artystka na krążku porusza tematy kobiecości, wolności wyobraźni oraz eskapizmu. Gościnnie na płycie pojawiają się m.in. Kindness, Danny Parker, Shungudzo Kuyimba, Clarence Coffe Jr., producenci i DJ-e Benji B, Midland, Morgan Geist (Storm Queen), Matthew Tavares, niezastąpiony Joseph Mount z Metronomy na gitarze oraz James Ford – kreatywna siła albumu. „What’s Your Pelasure?” to podziękowanie dla wszystkich fanów, którzy długo musieli czekać na premierowy materiał idolki.

Z czterema nominacjami BRIT i nominacją do Mercury Prize oraz trzema albumami w Top 10 sprzedaży w Wielkiej Brytanii, Jessie Ware udowodniła swój status jako jednej z najbardziej wpływowych brytyjskich artystek naszych czasów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *