Żyj, jakby jutra nie było. Nominowany do Złotych Globów film „Palm Springs” w kinach
26 lutego, 2021
Pochwała życia i zacieśniania więzi. Nowa książki autorki „Tatuażysty z Auschwitz”
28 lutego, 2021

Powieść Virginii Woolf pierwszy raz w polskim teatrze. „Pani Dalloway” w Dramatycznym

Anna Stela jako Virginia i Agnieszka Roszkowska w roli Klarysy Dalloway (fot. Krzysztof Bieliński)

„Pani Dalloway” napisana przez Virginię Woolf w 1925 roku uznawana jest za jej najbardziej reprezentatywne dzieło. Fascynacje i inspiracje tym utworem przejawiały się wielokrotnie w filmach i w literaturze, jednak adaptacja Magdaleny Miklasz jest pierwszą w Polsce inscenizacją teatralną powieści. Premiera on-line spektaklu „Pani Dalloway” odbywała się podczas 40. Warszawskich Spotkań Teatralnych, a teraz sztukę można oglądać na żywo na Małej Scenie w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Jeden dzień z życia Klarysy Dalloway (Agnieszka Roszkowska) – kobiety targanej uczuciami i namiętnościami. Virginia Woolf (Anna Stela) odsłania to, co ukryte za fasadą ładu, harmonii i rodzinnego szczęścia. Postać pisarki zostaje wprowadzona do przedstawienia i to ona powołuje do życia inne osoby dramatu.

Virginia prowokuje sytuacje między nimi, podpuszcza je, bawi się emocjami, ale jej ironiczne spojrzenie na ich wady, pełne jest czułości i poczucia humoru. Próbuje ona znaleźć sens swojego życia poprzez zrozumienie tworzonych postaci.

(fot. Krzysztof Bieliński)

Twórcy i obsada spektaklu

Autorką przekładu jest Krystyna Tarnowska, za adaptację i reżyserię odpowiada Magdalena Miklasz, za scenografię Tomasz Walesiak, za kostiumy Hanka Podraza. Reżyserią świateł zajęła się Monika Stolarska, a muzyką Marcin Bartnikowski.

Występują: Anna Stela jako Virginia i Agnieszka Roszkowska w roli Klarysy Dalloway oraz Waldemar Barwiński (Piotr Walsh), Anna Gorajska (Sally Seton), Marcin Sztabiński (Ryszard Dalloway), Weronika Krystek (Lukrecja), Marcin Wojciechowski (Septimus) i Anna Szymańczyk (Panna Doris Kilman).

(fot. Krzysztof Bieliński)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *