„Wilczyca. W pogoni za wolnością”. Premiera powieści, która trafi też na srebrny ekran
8 września, 2020
Opowieść o niesłusznie zapomnianej pisarce. Biografia „Kowalska. Ta od Dąbrowskiej”
9 września, 2020

Powieść „Labirynt pamięci”. Oszałamiający rozmachem fresk o narodzinach Brazylii

Brazylia widziana z lotu ptaka (fot. pxhere.com)

To obejmująca niemal 400 lat saga rodziny Amleta Ferreiry i jego synów, rozgrywająca się na tle burzliwej historii wieloetnicznego narodu: niewolnictwa, kanibalizmu, połowów wielorybów, candomblé, walki o niepodległość… W meandrach tej opowieści prawda miesza się z fikcją, realizm z magicznością, obrazy okrucieństwa z niezwykłym liryzmem. „Labirynt pamięci. Wiwat naród brazylijski!” João Ubaldo Ribeiro to nadzwyczaj gęsty poemat epicki, będący zarazem krytyką współczesnej autorowi dyktatury i mitologizacji historii prowadzonej dla celów politycznych, który zachwycił zarówno czytelników, jak i krytyków.

O autorze

João Ubaldo Ribeiro (1941- 2014), dziennikarz, wykładowca akademicki, dysydent i prozaik, uważany za jednego z najważniejszych pisarzy brazylijskich. W 1994 roku w uznaniu dla jego twórczości wybrano go do elitarnego grona członków Brazylijskiej Akademii Literatury. Kilka jego utworów zostało zekranizowanych.

Dwukrotnie otrzymał najważniejszą brazylijską nagrodę literacką Prémio Jabuti, m.in. w roku 1984 za „Labirynt pamięci. Wiwat naród brazylijski!”W 2008 roku wyróżniony najważniejszą w świecie języka portugalskiego nagrodą Prémio Camões. W Polsce ukazał się jego „Dziennik latarni”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *