Anegdoty o znanych i lubianych. Zuzanny Łapickiej „Dodaj do znajomych”
22 maja, 2018
„Włochy dużo mi dały, ale duszę mam polską”. Wywiad z Kasią Smutniak
25 maja, 2018

„Bieguni” z Międzynarodową Nagrodą Bookera. Brawo Olga Tokarczuk!

Olga Tokarczuk zdobyła Międzynarodową Nagrodą Bookera (fot. Łukasz Giza)

To z pewnością jeden z największych międzynarodowych sukcesów polskiej literatury! Powieść Olgi Tokarczuk „Bieguni” (Flights) w tłumaczeniu Jennifer Croft została wyróżniona The Man Booker International Prize. To jedna z najbardziej prestiżowych literackich nagród na świecie, dzięki której książka polskiej pisarki na stałe zapisała się w historii.

– Nie posiadamy się ze szczęścia. 10 lat po polskiej premierze „Bieguni” trafiają do kolejnych czytelników, którzy swoją lekturą nadają tej książce nowe znaczenia i sens. Dowodzi to ponadczasowości i uniwersalności pisarstwa Olgi Tokarczuk – mówi Marcin Baniak, dyrektor ds. promocji Wydawnictwa Literackiego. Przedstawiciel polskiego wydawcy nagrodzonej powieści jest
przekonany, że The Man Booker International Prize to kolejny przełomowy krok w karierze Olgi Tokarczuk. – To olbrzymi sukces autorki i dowód na to, jak wielka moc, zdolna poruszać czytelników w różnych krajach i na różnych szerokościach geograficznych, drzemie w jej prozie – dodaje Baniak.

Podbija rynek anglosaski

„Flights”, bo taki tytuł nosi anglojęzyczne wydanie książki, ukazała się na Wyspach Brytyjskich w maju 2017 roku nakładem wydawnictwa Fitzcarraldo Editions. Międzynarodowy sukces powieści, która w 2008 roku została uhonorowana Nagrodą Literacką Nike, zbiegł się w czasie z niedawną polską premierą „Opowiadań bizarnych”. Nagrodzona Bookerem powieść już w sierpniu ukaże się w Stanach Zjednoczonych.

The Man Booker International Prize ustanowiono w 2005 roku jako dopełnienie The Man Booker Prize for Fiction, najbardziej prestiżowej nagrody literackiej za powieść anglojęzyczną. Międzynarodowa Nagroda Bookera przyznawana jest za najlepszą powieść przetłumaczoną na język angielski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *