„Maleńka”. Tom czternastu wysmakowanych opowiadań reżysera Janusza Majewskiego
20 sierpnia, 2021
Festiwal Kultury Żydowskiej wchodzi w pełnoletniość. 18. edycja Warszawy Singera
21 sierpnia, 2021

Pot, krew i niekoniecznie. Książka „Snajper wchodzi pierwszy” o życiu i śmierci

Opowieść oraz o tym, dlaczego snajper jest zawsze samotnym wojownikiem (fot. mat. pras.)

Dla swoich jest aniołem stróżem, dla wrogów – bogiem, od którego zależy życie. Do akcji zawsze wkraczał pierwszy. Od jego umiejętności zależał los całego oddziału. Często chodziło o jeden strzał – jak ten w Zana Khan, kiedy trafił w stanowisko wroga z odległości ponad 1400 metrów. Jak chłopak z bloku w Nowej Hucie znalazł się w elitarnym oddziale? Dlaczego nikt w Wojskach Lądowych nie miał takiej swobody jak on? Przemysław Wójtowicz, najskuteczniejszy polski snajper w Afganistanie, zdradza Michałowi Wójcikowi kulisy pracy snajpera elitarnego oddziału. W książce „Snajper wchodzi pierwszy” porażająco szczerze mówi o tym, jak wygląda walka na misji, która tylko z nazwy jest misją „pokojową”.

„Nie wstrzymuj oddechu, musisz strzelać instynktownie. Naciśnij spust. Szybko przeładuj. Sprawdź, czy trafiłeś. Pamiętaj – saper myli się raz, snajper nie może pomylić się ani razu. Bo twój błąd oznacza śmierć twoich kumpli”. Przemysław Wójtowicz zawodową służbę wojskową pełnił na stanowiskach: dowódcy drużyny, pomocnika dowódcy plutonu, dowódcy plutonu, starszego szyfranta, podoficera sztabowego S-2, podoficera sztabowego S-3, dowódcy sekcji snajperów, koordynatora szkolenia strzelców wyborowych, starszego instruktora, pomocnika dowódcy do spraw rannych i poszkodowanych w misjach.

Ciężko ranny podczas akcji bojowej w Afganistanie. Wyróżniony Wpisem do Księgi Honorowej WP za męstwo i odwagę. Wielokrotnie odznaczony, w tym przez Prezydenta RP. Od 2017 roku na emeryturze. Obecnie zajmuje się rehabilitacją rannych żołnierzy przez sport – głównie nurkowanie oraz szkoleniem strzeleckim.

(fot. mat. pras.)

Opinie o książce

„Przemek Wójtowicz szczegółowo opisuje specjalistyczne szkolenie snajperskie i jednocześnie przedstawia brutalną rzeczywistość życia wojskowego w koszarach. Równie brutalnie, przez pryzmat swojego celownika optycznego, pokazuje, jak wygląda wojna zwana działaniami stabilizacyjnymi w Afganistanie. To nie jest zabawa dla ludzi o słabych nerwach, ale tylko ludzie wrażliwi mogą opanować związane z nią szaleństwo, zachować godność i wrócić do normalnego życia” – uważa pułkownik rezerwy Piotr Gąstał, były dowódca Jednostki Wojskowej GROM.

„Historia pisana przez człowieka, który z osiedlowego rozrabiaki stał się profesjonalnym żołnierzem, patriotą. Wspomnienie przekształcającej się armii – czasem pełnej niedorzeczności. Refleksja nad trudnymi decyzjami, podejmowanymi nie tylko za siebie. Przewodnik dla pasjonatów strzelania precyzyjnego pisany ręką praktyka. Wielu w lekturze odnajdzie siebie, wierzę, że dostrzeże motywację, zrozumie, że mimo przeciwności warto” – dodaje generał broni rezerwy dr Mirosław Różański.

(fot. mat. pras.)

O autorze 

Michał Wójcik to historyk, dziennikarz, autor bestsellerów „Ptaki drapieżne. Historia Lucjana “Sępa” Wiśniewskiego, likwidatora z kontrwywiadu AK” i „Baronówna. Na tropie Wandy Kronenberg” – najgroźniejszej polskiej agentki oraz wywiadu z Zofią Posmysz „Królestwo za mgłą”. Współautor książki „Wojna nadejdzie jutro”.

Laureat Nagrody Historycznej Polityki za rok 2015.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *