Bezkompromisowy raper z duszą poety. Chada i jego muzyka w filmie „Proceder”
15 listopada, 2019
Kompozycje, które pobudzają wyobraźnię. „Domowe” muzykowanie z Moniuszką
15 listopada, 2019

Poświęcenie w walce o szczęście porzuconego dziecka. „1800 gramów” w kinach

Magdalena Różczka i Magdalena Lamparska na planie filmowym (fot. Michał Stawowiak)

To opowieść o silnej kobiecie, która z pomocy małym dzieciom uczyniła swoją życiową misję. Jej życie osobiste często schodzi na dalszy plan, ale dzięki jej staraniom i wytrwałości powstaje wiele nowych, szczęśliwych rodzin, których historie poruszają widzów do łez. „1800 gramów” to najnowszy film w reżyserii Marcina Głowackiego oraz Krystyny Lasoń producentki takich hitów jak: „Listy do M.” czy „Podatek od miłości”. W rolę główną wcieliła się Magdalena Różczka, której partnerują m.in.: Piotr Głowacki, Danuta Stenka, Aleksandra Popławska, Maciej Zakościelny, Wojciech Mecwaldowski, Roma Gąsiorowska czy Magdalena Lamparska. Gościnnie pojawia się także Tomasz Iwanca, czyli popularny polski raper, znany tysiącom fanów jako GrubSon.

Akcja rozgrywa się w Krakowie, w okresie przedświątecznym. Bohaterką filmu jest Ewa, dyrektorka interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego, która szuka nowych rodziców dla porzuconych dzieci. Kobieta jest wulkanem energii i postrachem miejskich urzędników. Nie ma dla niej rzeczy niemożliwych, potrafi wyważyć każde drzwi i nagiąć każdy przepis dla dobra dzieci ze swojego ośrodka.

Zaraz przed Bożym Narodzeniem w jej życiu pojawia się niezwykła dziewczynka – Nutka, niemowlę porzucone przez matkę. By znaleźć dla niej rodzinę adopcyjną jeszcze przed świętami, Ewa gotowa jest zrobić wszystko, nawet poświęcić siebie, swoją karierę i szansę na miłość… Czy ratując jeden mały świat Ewie uda się uratować również siebie?

(fot. Michał Stawowiak)

Początek dyskusji wokół adopcji

– „1800 gramów” to piękna i wzruszająca opowieść o najważniejszych ludzkich sprawach, o miłości i samotności, o poświęceniu i odwadze. Nasi bohaterowie muszą porzucić ograniczenia, w których tkwią, a wyzwanie, które przynosi im los, pozwala odnaleźć się i zmienić swoje życie. Wierzę, że ta historia chwyci za serce naszych widzów – mówi Krystyna Lasoń, producentka. – Ten film to bardzo ważny dla mnie projekt, w którego powstanie byłam zaangażowana od samego początku. To scenariusz inspirowany prawdziwymi historiami dzieci, które poznałam w czasie dziesięcioletniej współpracy z Interwencyjnym Ośrodkiem Preadopcyjnym w Otwocku. Mam nadzieję, że da początek wielu budującym rozmowom, bowiem wokół adopcji jest wciąż dużo spraw do naprawienia, a jestem pewna, że dobro maleńkich dzieci, które rozpaczliwe potrzebują miłości i utulenia to temat, który dotyka każdego wrażliwego człowieka– podkreśla Magdalena Różczka.

Reżyserem „1800 gramów” jest Marcin Głowacki, autorem zdjęć jest Dariusz Rudziński, za scenografię odpowiada Ryszard Melliwa, a za montaż Krzysztof Boroń. Film powstał na podstawie oryginalnego scenariusza Piotra Jaska, Jana Holoubka, Agnieszki Jelonek-Lisowskiej, Julii Kamińskiej i Katarzyny Zielińskiej we współpracy scenariuszowej z Michałem Godzicem i Magdaleną Różczką. W pozostałych rolach wystąpili: Anna Próchniak, Anna Smołowik, Dorota Kolak, Anna Tomaszewska, Marta Ścisłowicz, Wojciech Zieliński i  Zbigniew Zamachowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *