Własna biografia i losy miasta. Wystawa „Tadeusz Rolke. Fotografie warszawskie”
21 marca, 2019
Wizytówki młodych artystów. Rusza Społeczna Scena Debiutów w Teatrze WARSawy
22 marca, 2019

Portret nazistów z perspektywy sprawców. Dramat wojenny „Kapitan” już w kinach

To jeden z najbardziej oryginalnych filmów o II wojnie światowej, jakie kiedykolwiek nakręcono (fot. mat. pras.)

To jeden z najbardziej oryginalnych filmów o II wojnie światowej, jakie kiedykolwiek nakręcono. „Kapitan” to oparty na prawdziwych wydarzeniach, szeroko nagradzany dramat wojenny w reżyserii i według scenariusza Roberta Schwentke. To hollywoodzki reżyser niemieckiego pochodzenia, twórca takich filmów jak „RED”, „R.I.P.D. – Agenci z zaświatów”, „Zbuntowana”, „Wierna”, „Plan lotu”, który specjalnie na potrzeby swojego wymarzonego projektu powrócił w rodzime strony. Film jest polską koprodukcją, do której część zdjęć była kręcona na Dolnym Śląsku, a jednym z jego atutów jest montaż Michała Czarneckiego, nominowanego za swą pracę do Niemieckich Nagród Filmowych.

Film opowiada historię młodego niemieckiego żołnierza, który w ostatnich chwilach II wojny światowej rozpaczliwie walczy o przetrwanie. Ratunek przychodzi, kiedy bohater przypadkowo znajduje mundur nazistowskiego kapitana.

Podszywając się pod oficera, mężczyzna szybko przybiera potworną tożsamość oprawców, przed którymi wcześniej próbował uciec…

(fot. mat. pras.)

Szereg nagród i pozytywnych ocen krytyków

Film zdobył szereg nagród, m.in. dla najlepszego filmu, najlepszego aktora, najlepszego aktora drugoplanowego i najlepszy montaż w ramach Nagród CinEuphoria, Niemiecką Nagrodę Filmową w kategorii: najlepszy dźwięk, dla najlepszego reżysera i najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Bari, nagrodę Jury za najlepsze zdjęcia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian, a także na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wilnie statuetki za najlepszy film oraz nagrodę FIPRESCI.

„Niezwykły film, który zdaje się w pełni rozumieć psychikę niemieckich żołnierzy czasu II wojny światowej i oferuje niezachwianą, ponadczasową prawdę” – zauważa Tina Hassannia z RogerEbert.com. Z kolei Axel Timo Purr z Artechock dodaje, że to „subtelny paradokument z rewelacyjnymi zdjęciami i dającymi do myślenia odniesieniami do współczesności”. „Jeden z niewielu filmów o nazistach, które zajmują się perspektywą sprawców” – podkreśla Peter Gutting z Cinetastic, a Antje Wessels z Filmkritik przyznaje, że „Robert Schwentke po trzynastu latach odwraca się od Hollywood i kręci… najlepszy film w karierze”.

(fot. mat. pras.)

O reżyserze

Robert Schwentke urodził się w 1968 roku w Stuttgarcie. W 1992 r. ukończył studia na Columbia College Hollywood. Pierwszy raz stanął za kamerą rok później, realizując według własnego skryptu krótkometrażówkę „Heaven!” rozgrywającą się na kalifornijskiej pustyni. Następnie zaczął pisać scenariusze do popularnego niemieckiego serialu kryminalnego „Tatort” (1998-2001). Jeszcze w Niemczech zrealizował thriller „Tatuaż” i komedię „Złodzieje męskości”, a zaraz potem trafił do Hollywood na plan thrillera „Plan lotu” z Jodie Foster. Później nakręcił jeszcze m.in. pilota serialu „Magia kłamstwa” z Timem Rothem i adaptację bestsellerowego romansu Audrey Niffenegger „Zaklęci w czasie” z Erikiem Baną i Rachel McAdams.

Na planie kolejnej ekranizacji, tym razem komediowo-kryminalnego komiksu „RED”, zebrał niespotykaną plejadę gwiazd, wśród których znaleźli się m.in. Bruce Willis, Morgan Freeman, Helen Mirren i John Malkovich. Potem znów sięgnął po powieść graficzną, przenosząc na ekran policyjną historię SF „R.I.P.D.” i zapraszając przed kamerę Ryana Reynoldsa i Jeffa Bridgesa. Następnie przejął stery młodzieżowej serii „Niezgodna”, reżyserując jej dwa sequele: „Zbuntowaną” i „Wierną”. „Kapitan” jest jego pierwszym niemieckim i zarazem pierwszym kameralnym filmem od 13 lat. I według wielu krytyków – najlepszym w dotychczasowej karierze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *