Dzień po inauguracji na Sali Kameralnej CKK Jordanki o godz. 17:00 odbędzie się bezpłatny koncert, w którym na pierwszym planie będą… smyczki. Sublima Quartet zaprezentuje utwory znane z filmów, oper czy musicali – choćby z „Ojca chrzestnego”, „Carmen” czy „Upiora w operze”, a także słynne kompozycje muzyki klasycznej, w tym Brahmsa czy Vivaldiego. Obowiązują bezpłatne wejściówki, do odbioru w kasie CKK Jordanki od 12 września.
23 września w Toruniu pojawią się dwa najgorętsze nazwiska polskiego jazzu: skrzypek Adam Bałdych i pianista Leszek Możdżer. Muzycy nagrywający dla prestiżowej ACT Music ponownie połączyli swoje siły i po ponad 10 latach rozłąki stworzyli wspólnie album „Passacaglia”, który jest kombinacją muzyki improwizowanej i poważnej. To właśnie utwory z tej płyty artyści zaprezentują toruńskiej publiczności. Start koncertu o godz. 19:00.
25 września o godz. 14:00 i 18:00 w Książnicy Kopernikańskiej odbędą się bezpłatne wykłady na temat życia i twórczości Karola Lipińskiego, połączone z krótkim koncertem. Wstęp wolny.
Konkurs skrzypcowy
Wydarzenie zainauguruje koncert „Z ziemi włoskiej do Polski”. Na scenie wystąpi wybitny skrzypek i dyrygent Daniel Stabrawa, tegoroczny przewodniczący jury. Towarzyszyć mu będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Dainiusa Pavilionisa. W repertuarze są utwory Moniuszki, Panufnika i Straussa. Tego wieczoru odbędzie się też losowanie kolejności wystąpień uczestników podczas I etapu konkursu (lista poniżej). Start o godz. 19:00.
– Leon Blekh (1999) – Holandia
– Iván Orlín Ariza Chacón (1996) – Kolumbia
– Wonbeen Chung (1997) – Korea Płd.
– Leonard Fu (1997) – Niemcy
– Sarah Jegou-Sageman (1998) – Francja
– Lorenz Karls (2001) – Szwecja
– Sojeong Kim (1991) – Korea Płd.
– Jelin Lee (1998) – Korea Płd.
– Maya Levy (1997) – Belgia
– Simon Luethy (2000) – Niemcy
– Sofia Manvati (2000) – Włochy
– Carla Marrero Martínez (1995) – Hiszpania
– Karolina Nowotczyńska (1992) – Polska
– Sunjae Ok (1998) – Korea Płd.
– Audrey Park (2002) – USA
– Hanna Pozorska (2004) – Polska
– Aoi Saito (1997) – Japonia
– Kumi Shimizu (1991) – Japonia
– Jakub Staszel (2003) – Polska
– Jaewon Wee (1999) – Korea Płd.
– Tianren Xie (1994) – Chiny
– Siqi Yu (1998) – Chiny
Rywalizacja skrzypków z całego świata rozpocznie się w sobotę, 28 września. Zagrają oni utwory Bacha, Ysaÿe’a oraz Paganiniego lub Wieniawskiego. Wstęp na przesłuchania jest wolny. Przesłuchania I etapu konkursu potrwają do 30 września. Wszystkie będą transmitowane na kanale Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w serwisie YouTube. 12 skrzypków zakwalifikuje się do II części zmagań. 30 września odbędzie się „Wieczór z muzyką polską”. W Sali Kameralnej CKK Jordanki wystąpi Polish Violin Duo w składzie Robert Łaguniak (skrzypce) i Marta Gidaszewska (skrzypce). Muzycy zagrają utwory Bacewicz, Spisaka, Paciorkiewicza, Derecskei, Wieniawskiego i Rocławskiej-Musiałczyk. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie w CKK Jordanki od 12 września. Start koncertu o godz. 18:00.
II etap, warsztaty oraz finał Konkursu
1 i 2 października odbędzie się II etap konkursu – będą to 45-minutowe recitale z towarzyszeniem fortepianu, w których pozycją obowiązkową jest jedna z kompozycji Lipińskiego. Uczestnikom konkursu akompaniować będą doskonali pianiści – Bartłomiej Wezner i Radosław Kurek. Wstęp wolny. W tych samych dniach o godz. 10, w salach konferencyjnych CKK Jordanki lutnicy Andrzej Nogaj i Mirosław Baran poprowadzą warsztaty lutnicze. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie CKK Jordanki od 12 września.
W III etapie – 4 i 5 października, w którym wystąpi sześciu finalistów, zabrzmią wybrane, szczególnie ważne w literaturze skrzypcowej, koncerty autorstwa: Lipińskiego, Karłowicza, Wieniawskiego, Mendelssohna-Bartholdy’ego, Sibeliusa, Brahmsa i van Beethovena. Młodym skrzypkom towarzyszyć będzie Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 4 października koncert rozpocznie się o godz. 19:00, a 5 października – o 18. Tego wieczoru ogłoszeni zostaną laureaci konkursu. Będzie można ich posłuchać 6 października o godz. 17 podczas Koncertu Laureatów. Wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną najlepsi skrzypkowie zagrają wybrane koncerty skrzypcowe lub ich części. Za pulpitem ponownie stanie Dainius Pavilionis, a koncert poprowadzą Urszula Guźlecka i Piotr Matwiejczuk.
Szczegółowe informacje znajdują się też na: www.lipinski-competition.com