„Fabelmanowie”. Cząstka wspomnień z dzieciństwa, relacje z rodzicami i pasja do kina
30 grudnia, 2022
Nagrodzona Złotą Palmą nieprzyzwoicie zabawna komedia. Film „W trójkącie” w kinach
6 stycznia, 2023

Polski film na festiwalu Sundance. Dokument o uczestnikach Konkursu Chopinowskiego

Bohaterami filmu są uczestnicy i uczestniczki legendarnego Konkursu Chopinowskiego (fot. mat. pras.)

„Pianoforte” Jakuba Piątka to trzymająca w napięciu opowieść o wchodzących w dorosłość uczestnikach i uczestniczkach legendarnego Konkursu Chopinowskiego. Do pierwszego etapu ostatniej edycji, która odbyła się w 2021 roku przeszło 87 muzyków. Po kilkunastu dniach rywalizacji w finale znalazło się miejsce tylko dla najlepszej dwunastki. Bohaterami filmu są młodzi ludzie pochodzący ze wszystkich stron świata, których łączy jedno – od dzieciństwa poświęcili się bez reszty grze na fortepianie. Polski dokument powalczy o nagrodę w prestiżowym konkursie World Cinema Documentary Competition podczas festiwalu w Sundance. To dopiero drugi pełnometrażowy film dokumentalny z Polski w trzydziestoletniej historii największego święta kina niezależnego na świecie. Polska publiczność zobaczy go po raz pierwszy podczas 20. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity w maju 2023 roku.

Konkurs Chopinowski jest organizowany co pięć lat od 1927 roku w Warszawie. To najstarsza tej rangi rywalizacja na świecie. Dzięki niej wybitni pianiści, tacy jak: Maurizio Pollini, Martha Argerich, Krystian Zimerman, Đặng Thái Sơn, Rafał Blechacz czy Seong-Jin Cho rozpoczęli wielkie, międzynarodowe kariery artystyczne.

Konkurs to szansa zdarzająca się raz w życiu. Zmagania bohaterów filmu oglądały na żywo 44 miliony odbiorców z całego świata. Nie wszystkim uda się sięgnąć po najwyższe trofeum. Sądząc po reakcjach bohaterów filmu już sama możliwość wystąpienia na scenie Filharmonii Narodowej w Warszawie jest doświadczeniem łączącym łzy zmęczenia i rozpaczy z ekstatyczną radością towarzyszącą graniu. Ich zmagania to prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Wchodzą w dorosłość i równocześnie muszą nauczyć się znosić ogromną presję związaną z rywalizacją.

Ekipa filmu

Pierwszy raz w historii ekipie filmowej udało się zajrzeć w takim stopniu za kulisy Filharmonii Narodowej, żeby pokazać panującą tam atmosferę konkursowej presji. Reżyser Jakub Piątek towarzyszy także bohaterom i bohaterkom w codziennym życiu, prezentując wielowymiarowy obraz utalentowanych ludzi o niezwykłych osobowościach. Zdjęcia do filmu autorstwa Filipa Drożdża odbywały się m.in. w Chinach, Rosji i Włoszech. Za montaż odpowiada Ula Klimek-Piątek, za dźwięk: Anna Rok, Michał Fojcik i Joanna Popowicz, a kierownictwo produkcji sprawowała Katarzyna Dudarewicz.

Debiut fabularny Jakuba Piątka, film zatytułowany „Prime Time” również był pokazany na festiwalu filmowym w Sundance w 2021 roku. „Pianoforte” wyprodukował Maciej Kubicki z Telemark, który odpowiadał także za dokumenty „Over the Limit” (2017) czy „Wiatr. Thriller dokumentalny” (2019). Polskimi koproducentami są Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (Artur Szklener, Joanna Chorzępa), Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy (Anna Spisz) oraz MX35 (Mateusz Wajda, Paweł Ziemilski). „Pianoforte“ powstaje w koprodukcji także z nadawcami HBO Max (Hanka Kastelicova) i BBC Storyville (Lucie Kon). Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

20. edycja Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 12-21 maja 2023 roku w kinach w ośmiu polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie oraz online – od 23 maja do 4 czerwca na platformie mdag.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *