Dzień Teatru Publicznego 2018. Bilety na spektakle jedynie za 300 groszy
12 maja, 2018
Narkotyczne transe, namiętność i mrok. „Ognisty anioł” po raz pierwszy w stolicy
13 maja, 2018

Pokazy, spotkania i koncerty. Pięć miast gości 15. Millenium DOCS Against Gravity

Jason Mason i Sophia Loren z Michałem Waszyńskim w filmie „Książę i dybuk” (fot. mat. pras.)

W programie spotkania z ponad 70 twórcami, polskie premiery głośnych filmów i aż dwa nowe konkursy: filmów VR – VRSAWA i „Odcienie wolności”. To musi być największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Na widzów w Warszawie i Wrocławiu, a następnie też w Lublinie, Gdyni  i Bydgoszczy czekają atrakcje związane z 15. Festiwalem Filmowym Millennium Docs Against Gravity.

Na początek tegoroczne święto filmu dokumentalnego 11 maja wystartowało we Wrocławiu i Warszawie. Do stolicy w ciągu 10 dni przyjedzie ponad 70 twórców, którzy spotkają się publicznością. Będą to m.in. duński reżyser, radiowiec,pisarz i satyryk oraz gwiazda telewizji Mads Brügger, który po premierze swojego najnowszego filmu „Wielka europejska zagadka papierosów”  opowie o tajnikach swojej pracy i specyficznym, skandalizującym podejściu do filmu dokumentalnego. Przedstawi również swój projekt filmu o katastrofie lotniczej w 1961 roku, w której zginął ówczesny sekretarz generalny ONZ Dag Hammarskjold.

Będzie także Peter Mettler („Hazard, bogowie i LSD” i „Koniec czasu”), który zaprezentuje swój projekt Yoshtoyoshto, czyli rodzaj performansu złożonego z miksowanego na żywo obrazu, muzyki i opowiadanej ze sceny historii. Przy pomocy tzw. live documentary reżyser opowie widowni o filozofii natury amazońskich Indian. W konkursie głównym festiwalu bierze udział jego dokumentalny esej filmowy „Stając się zwierzęciem” („Becoming Animal”, 2018) nakręcony wspólnie z Emą Davie, w którym wystąpi filozof natury David Abram.

(fot. mat. pras.)

Film o niczym

Dyskusje ze znamienitymi gośćmi wokół filmów to stały element Festiwalu. Można się spodziewać nieoczywistych tematów i pytań, choćby o to, czy można zrobić film o niczym. Boris Mitic udowodnił, że tak. Jego „Film o niczym”, który światową premierę miał na 70. Festiwalu w Locarno, 10 maja otworzył tegoroczny Millennium Docs Against Gravity w Warszawie, a dzień później został wyświetlony we Wrocławiu. Połączenie filmu i muzyki, to również wizytówka festiwalu, stąd towarzyszące seansom koncerty.

(fot. mat. pras.)

12 konkursów w Warszawie – w tym dwa nowe

W Warszawie filmy będą walczyć aż o 12 nagród. W Konkursie Głównym festiwalu Millennium Docs Against Gravity o Nagrodę Banku Millennium i 8 000 euro ubiega się 13 filmów. Z kolei 9 filmów o sztuce i muzyce będzie walczyć o Nos Chopina i 2000 euro. Partnerem  i fundatorem nagrody jest Filmoteka Narodowa- Instytut Audiowizualny. W tym roku odbędą się też dwa nowe konkursy – Konkurs „Odcienie wolności” organizowany wspólnie przez Discovery Polska, FINA i DOCS w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, i Konkurs VRSAWA dedykowany filmom VR (virtual reality), w którym nagrody funduje Miasto Stołeczne Warszawa.

Zwycięzcę tego ostatniego wybierać będzie publiczność w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. To niezwykła podroż 360 stopni w miejsca, do których trudno dotrzeć, która pozwala przeżyć stany, o które trudno samego siebie podejrzewać.

(fot. mat. pras.)

Polskie premiery filmów polskich twórców

Na tegorocznym 15. Festiwalu jest również dziewięć polskich tytułów, z których sześć będzie mieć tu polską premierę, m.in. nagrodzony w Wenecji i Mińsku film „Książę i Dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego czy nagrodzony na IDFA i ZagrebDOX „Call me Tony” Klaudiusza Chrostowskiego. W programie znalazła się także premiera światowa „Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka” Kuby Mikurdy o docenionym przez krytyków twórcy i jego związkach z rynkiem filmów erotycznych.

Program 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity (fot. mat. pras.)

Wspomniany „Książę i dybuk” jest dokumentalną podróżą śladami jednego z najbardziej fascynujących polskich filmowców Michała Waszyńskiego, rozchwytywanego w przedwojennej Warszawie reżysera oraz wpływowej postaci europejskiej i amerykańskiej kinematografii. Człowieka, który własne życie zamienił w nieprawdopodobny filmowy scenariusz. Z kolei „Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka” to historia wzajemnych powiązań między strefami sztuki wysokiej, seksualności i rynku kultury opowiadana z perspektywy kariery niepokornego reżysera i artysty wizualnego Waleriana Borowczyka przez bliskie mu osoby i wielkie postacie kina zainspirowane jego twórczością.

Po raz pierwszy zaprezentowany zostanie też najnowszy projekt Katarzyny Kozyry „Szukając Jezusa”. Punktem wyjścia do obrazu Kozyry było zainteresowanie tzw. syndromem jerozolimskim. Na swoją światową premierę oczekuje również „Wiosna Smoków”. Najnowsze dzieło Jarosława Wszędybyła to film o pasji i walce z przeciwnościami losu drużyny piłkarskiej.

Pięć miast, pięć różnych terminów

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 11-20 maja w Warszawie i Wrocławiu, w Gdyni 16-25 maja oraz w Lublinie 14–21 maja. Lokalna edycja festiwalu będzie miała miejsce także w Bydgoszczy od 19 do 26 maja. W weekend 18-20 maja odbędą się projekcje pięciu polskich festiwalowych filmów w 21 miastach Polski – w ramach Weekendu z Festiwalem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *