„Tego życzyłbym każdemu mężczyźnie”. Zamachowski śpiewa, tańczy, recytuje
7 listopada, 2018
Spełniony sen i psychologiczny thriller. Dokument „Chef Flynn – najmłodszy kucharz świata”
9 listopada, 2018

Pokazy filmów, koncerty, wystawy i warsztaty. Oto 12. Festiwal „Sputnik nad Polską”

To już 12. edycja Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” (fot. mat. pras.)

Teatr, taniec, literatura, muzyka, malarstwo, rzeźba, sztuka cyrkowa, czyli szeroko pojęta sztuka to motyw przewodni 12. edycji Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Sekcja konkursowa składa się w tym roku z aż 18 filmów fabularnych. Jednym z najmocniejszych tytułów jest „Ajka” w reżyserii Siergieja Dworcewoja. Oprócz tego nie zabraknie Konkurs Filmów Dokumentalnych, „Kalejdoskopu Nowego Kina”, cyklu „Kobiece spojrzenie” czy bloku „Eurazja” . Festiwal, który odbywa się w warszawskich kinach Luna, Elektronik i Iluzjon, potrwa do 18 listopada.

W Konkursie Filmów Fabularnych znalazło się aż 18 propozycji, w tym m.in. prezentowany na festiwalu w Cannes nowy film Siergieja Dworcewoja „Ajka”, zdobywca Grand Prix tegorocznego Kinotawra – „Serce świata” Natalii Mieszczaninowej, najnowszy obraz nagradzanego na całym świecie Aleksieja Fiedorczenki – „Wojna Anny”, kolejne dzieło jednego z najbardziej wyrazistych i oryginalnych młodych reżyserów w Rosji, Iwana I. Twierdowskiego – „Podrzutki” oraz nagrodzona za najlepszy scenariusz w Soczi „Historia pewnego powołania” Awdotii Smirnowej. W sekcji konkursowej nie zabrakło także debiutów: „Ambiwalencji” Antona Bilżo, „Głębokich rzek” Władimira Bitokowa czy „Martwych jaskółek” Natalii Pierszyny.

Konkurs Filmów Dokumentalnych m.in. odkrywa świat największego rosyjskiego drapieżnika w filmie Iriny Żurawlowej i Władisława Griszyna – „Niedźwiedzie Kamczatki. Początki życia”. Nietuzinkową przyrodę Wysp Kurylskich, bogatych w unikalne zasoby naturalne i ludzkie, pokaże z kolei dokument Dmitrija Siemibratowa – „Ziemia ludzi”. Temat wojny porusza zaś film dokumentalny Siergieja Kudriaszowa „Muszę opowiedzieć”, będący monologiem Maschy Rolnikaitė, autorki dziennika o tym samym tytule, która w młodości przeżyła koszmar getta i obozów śmierci.

Kadr z najnowszego filmu Aleksieja Fiedorczenki – „Wojna Anny” (fot. mat. pras.)

Nowe kino, kobiety oraz „Eurazja”

W „Kalejdoskopie Nowego Kina” znalazł się m.in. „Trener” – reżyserski debiut gwiazdy rosyjskiego ekranu, Daniły Kozłowskiego, który wcielił się w filmie w tytułową rolę. Głośną historię opartą na faktach z życia Witalija Kałojewa pokazuje nowy obraz Sarika Andreasjana – „Bez przebaczenia”. Cykl „Kobiece spojrzenie” czci pamięć wspaniałych kobiet, reżyserek. To okazja, by przypomnieć sobie znakomite filmy Kiry Muratowej „Stroiciel” i „Trzy historie”, a także poznać sylwetkę Wiery Głagolewej w wyreżyserowanych przez nią obrazach „Nie obcy” i „Dwie kobiety”.

Blok „Eurazja” zabiera widzów w podróż po najpiękniejszych zakątkach kontynentu euroazjatyckiego. Rozkwit kina jakuckiego widać w nowym filmie Tatiany Ewerstowej „Zwarcie”, a także w obrazie w reżyserii Eduarda Nowikowa „Car-ptak”. „Góra Sulejmana” Jelizawiety Stiszowej opowiada z kolei o tradycjach i wierzeniach mieszkańców malowniczego Kirgistanu. „The best of Sputnik” pozwoli nadrobić zaległości z poprzedniej edycji festiwalu. W bloku znalazły się m.in. zdobywca Grand Prix oraz Nagrody Publiczności 11. „Sputnika” – „Arytmia” Borisa Chlebnikowa, najbardziej kontrowersyjny tytuł minionego roku – „Matylda” Aleksieja Uczitiela, a także ubiegłoroczny film zamknięcia – „O miłości. Tylko dla dorosłych”.

Film „Trener” znalazł się w ramach „Kalejdoskopu Nowego Kina” (fot. mat. pras.)

Krótkie metraże, dla najmłodszych oraz „Ale sztu(cz)ka!”

Po raz kolejny we współpracy z Festiwalem Kina Rosyjskiego w Wyborgu organizatorzy „Sputnika nad Polską” oddają widzom „Okno na Europę: program koprodukcji”. Na fanów filmów krótkometrażowych czeka blok „Krótko mówiąc”, czyli etiudy najlepszych szkół filmowych w Rosji. Z kolei „Mały Sputnik” proponuje kinomanom repertuar w trzech grupach wiekowych: bajki dla najmłodszych, duże kino dla maluchów oraz filmy dla młodzieży i całych rodzin.

Do programu włączona została też sekcja tematyczna „Ale sztu(cz)ka!”. W jej ramach widzowie zobaczą eksperymentalny film „Nu”, w którym w charakterze reżyserki i odtwórczyni głównej roli występuje Yang Ge, artystka realizująca się na wielu polach: w aktorstwie, malarstwie oraz muzyce. „Filmowa czytelnia” proponuje z kolei m.in. wzruszającą ekranizację noweli Wadima Szefniera – „Anioł ma anginę” w reżyserii Oksany Karas.

Kadr z filmu „Kryształ” w ramach „Okno na Europę: program koprodukcji” (fot. mat. pras.)

Koncert, wystawa, warsztaty

Dla mieszkańców Warszawy przygotowano koncert rosyjskiego duetu „Aigel”, w którym minimalistyczne elektroniczne dźwięki z mocnymi tekstami łączy kazańska poetka, wokalistka Ajgel Gajsina oraz muzyk elektroniczny Ilja Baramija. Ciekawym akcentem wizualnym z pewnością jest wystawa „Soviet Bus Stops” kanadyjskiego fotografa Christophera Herwiga, który, podróżując przez kilkanaście lat po 14 krajach byłego Związku Radzieckiego, stworzył galerię starych sowieckich przystanków, nierzadko będących prawdziwymi dziełami sztuki. 12. Sputnik oferuje także warsztaty: gry na drumli, kaligraficzne oraz kulinarne kuchni buriackiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *